Haber

Araştırmacılar Thoreau’nun Yardımıyla Walden Gölü’nü İnceledi

Bilindiği gibi Henry David Thoreau, günümüzde de çok okunan Walden Gölü kitabını 1854’te yayımladı. Üzerinden pek çok yıl geçmesine rağmen kitap hâlâ yeni keşiflere olanak veriyor. Bilim insanları, iklim değişikliğinin etkisini saptamak amacıyla Thoreau’nun metnini yakın incelemeye aldı.

İklim Değişikliğine Dikkat Çekiyor

Walden Gölü’ndeki kulübesinde kaldığı süre boyunca kaleme aldığı Walden isimli metin, Thoreau’nun şöhretini devam ettiriyor. Metin boyunca Thoreau, çiçeklerin ne zaman açtığına, ağaçların ne zaman tomurcuk ve yaprak gösterdiğine dair de kapsamlı gözlemler kaydetmişti. Bu metinlerin birçoğu kitabına da girmedi ve ayrı el yazması olarak kaldı.

Boston Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ise şimdi Walden Gölü’ndeki iklim değişikliğini izlemek amacıyla 43 ağaç ve bitki türünü saptadı. Bu bitkiler yaklaşık beş yıl boyunca bilim insanları tarafından gözlemlendi. Elde edilen bulgular ise Thoreau’nun anlattıklarına kıyasla bitki ve ağaçların ortalama on sekiz gün önce çiçek – yaprak açtığını saptadılar. Bunun nedeni ise şüphesiz ki artan sıcaklıklar oldu. Sıcaklık artışı bitkilere yaprak veya çiçek üretme zamanı geldiğinin sinyalini vererek bitkiler için erken harekete geçmelerine yol açtı. Her 1 derecelik ısıdaki artış ise bitki ve ağaçlara beş gün önceden çiçek açmalarına neden oldu.

Thoreau’nun bir kez daha ne kadar ileri görüşlü olduğunu görmek isteyenler için yapılan araştırma son derece önemli olarak nitelendirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.