Haber

Dinçer Güçyeter’e Leipzig Kitap Fuarı’nda Ödül

Leipzig Kitap Fuarı Ödülü’nün edebi eser alanındaki ödülüne, ‘Bizim Almanya Masalımız’ (Unser Deutschlandmärchen) ismini taşıyan kitabıyla Türkiye kökenli yazar Dinçer Güçyeter layık görüldü.

Fuar tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, Güçyeter’in eseriyle ilgili olarak, “Yazar, kitabında, kendi hayat hikâyesinde rolü bulunan kadınların kaderini anlatan, güçlü renklere sahip bir aile portresi çizmektedir” denildi. Kitabın Almanya ile Türkiye arasında 1961’de varılan iş gücü anlaşmasına ‘yeni bir ışık tuttuğu’ kaydedilen açıklamada, Güçyeter’in kitabı, ‘ana dil ve memleketin öfkeli bir arayışı’ sözleriyle tasvir edildi. DW Türkçe’nin haberine göre Güçyeter, kitabında, 1961’de varılan iş gücü anlaşmasıyla Almanya’ya gelen bir Türk ailesinin öyküsünü anlatıyor.

Fuarda, edebiyat ödülünün yanı sıra kurgusal olmayan düzyazı/deneme ve çeviri alanları olmak üzere toplam üç dalda ödül veriliyor. Kurgusal olmayan düzyazı ödülüne bu yıl Regina Scheer, çeviri ödülüne ise Johanna Schwering layık görüldü.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu