Haber

Sahaflar zor günler geçiriyor! Kitap satışları kritik seviyede

Türkiye’de kitap okuma oranlarının düşük olduğu TÜİK ve MEB verileriyle belirlendi. 24 Temmuz 2023 tarihinde hazırlanan “Yaşam Kalitesi Modülü, 2022” raporuna göre, Türkiye'de her 4 kişiden 3'ü kitap okumuyor.

Van’ın İpekyolu ilçesindeki Sahaflar Çarşısı’nda kitap satan esnaflar ekonomik krizin kitap satışlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Kitapçı Erdal Genes, yayınevlerinin tekelleştiğini ve kitap fiyatlarının her geçen yıl arttığını belirtti. Öğrencilerin geçen yıl 40 TL’ye aldığı kitabı bu yıl 200 TL’ye alamadığını söyleyen Genes, kitap fiyatlarındaki yüzde 500 artışın okuyucuları etkilediğini kaydetti. Genes, öğrencilerin kitap almakta zorlandığını ve artık karın tokluğuna bile çalışamaz hale geldiklerini ifade etti. İnternet üzerinden yapılan satışların da kitapçıları olumsuz etkilediğini belirten Genes, kitap alıcısının fiyat karşılaştırması yaparak daha uygun fiyata kitapları internetten aldığını dile getirdi.

Kitapçılar olarak gelirlerinin giderlerini karşılamadığını söyleyen Genes, işlerin özellikle yaz aylarında durgun geçtiğini ve bazen bir gün dahi kitap satamadıklarını belirtti. Kitapçı Murat Turgut ise maliyetlerin artmasıyla öğrencilerin kütüphanelerindeki kitapları satmaya başladığını söyledi. Devletin yayın evlerine destek vermesi halinde kitap fiyatlarının düşeceğini belirten Turgut, ekonomik krizin kitapseverleri etkilediğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.