Kültür

Savaşçı Amazon kadınları gerçekten yaşamış olabilir!

Arkeologlar, Yunan efsanelerinde sıkça yer alan Amazon kadınlarına dair gerçek kanıtlar bulmaya devam ediyor.

Amazon kadınları, efsanelerde savaş yetenekleriyle tanınan, erkeklerden arınmış toplumlarıyla bilinirler. Bu kadın savaşçılar hakkındaki efsanelerin gerçekliği, yapılan arkeolojik çalışmalarla destekleniyor.

Nahcıvan, Azerbaycan’daki bronz çağı mezarlığındaki kazılarda, bazı kadınların savaş ekipmanları ve mücevherlerle gömüldüğü keşfedildi. Bu bulgular, Amazon kadınlarının gerçekten var olduğunu ve dört bin yıl önce yaşamış olabileceğini gösteriyor. Amazon kadınları, antik çağlarda savaş alanında özellikle ok ve yay kullanma konusunda uzmanlaşmışlardı.

2019’da Rusya’da, ok uçları ve mızraklarla gömülmüş dört kadın savaşçının kalıntıları bulunmuştu. Benzer şekilde, 2017’de Ermeni arkeologlar, savaşta öldüğü anlaşılan bir kadının kalıntılarını ortaya çıkardı. Bunların yanı sıra, 1990’ların başında Kazakistan sınırında da bir kadının hançeriyle gömüldüğü kalıntılar bulunmuştu.

Tarihçi Bettany Hughes, bazı iskeletlerde kadınların yoğun ok ve yay kullanımından kaynaklanan belirtiler olduğunu belirtiyor. Ayrıca, mücevherler arasında bulunan akik kolyelerin, kadınların yüksek statüde olduğunu gösterebileceğini ifade ediyor.

Buluntuların detayları, Bettany Hughes’un yaklaşan “Dünya Hazineleri” adlı yeni dizisinde açıklanacak. Dizide, İpek Yolu ve Kafkasya gibi bölgelerin kültürel ve medeniyet geçmişi incelenecek. Amazonlar da bu bölümde ele alınacak konulardan biri olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.