Kültür

27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri belli oldu

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, kadın sinemacıların emeğini görünür kılmak amacıyla 26 yıldır düzenleniyor.

Bu yıl 27. kez düzenlenecek olan festival, 9-16 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek. Festival, Türkiye’de ve dünyada direnen, ilham veren ve dayanışma gösteren kadınların hikâyelerini Ankara seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Festivalin bu yılki teması “Daha Fazlası, Daha Azı Değil: Sen Uçuşu Hatırla” olarak belirlendi.

Festival kapsamında düzenlenecek film gösterimleri ve söyleşiler için mekân olarak, başkentin en eski sinemalarından biri olan ve yakın zamanda yeniden açılan Kült Kavaklıdere Sineması seçiliyor. Festivalin film seçkisi ve programı ise yakın zamanda açıklanıyor.

Festivalde her yıl olduğu gibi sinemadaki kadın emeğini görünür kılmak ve yeni kuşak kadın sinemacıları teşvik etmek amacıyla çeşitli ödüller veriliyor. Bu yıl festival kapsamında verilecek ödüllerin sahipleri de belli oldu. Onur Ödülü oyuncu Hatice Aslan’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri ise oyuncu Tülin Özen, yönetmen Ayşe Polat ve yapımcı Nida Karabol’a takdim edilecek. Ayrıca, Genç Cadı Ödülü ise “Neandria” filmindeki rolüyle Deniz İlhan’a verilecek.

Ödüller, 9 Mayıs akşamı düzenlenecek olan festivalin açılış töreninde sahiplerine takdim edilecek. Festival, kadınların sinema alanındaki başarılarını kutlamayı ve gelecek nesilleri teşvik etmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.