Dosya

Beat Kuşağı Nasıl Okunur?

Beat Kuşağı olarak adlandırılan ve edebiyatın en aykırı isimleri olarak tarihe geçmiş, içinde Jack Kerouac, Allen Ginsberg ve William S. Burroughs’u barındıran bu akımı okumak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için size Beat Kuşağı rehberi hazırladık.

Beat Kuşağı Nedir?

Beat Kuşağı 1950’lerde Amerika’da çıkmış, edebiyat ağırlıkta bir yaşam algısıdır. O zamana kadar edebiyata dahil olmamış konuları, savrukluğu ve her şeyden öte bayağı gündelik meseleleri yazınlarına konu edinmişlerdir. Ancak ilk çıktıklarında çoğu insan için garip karşılanmışlar, yapmış oldukları sanat bir “ucube” olarak görülmüştür. Beat Kuşağı tabirini ise bizatihi Kerouac üyelerine yakıştırmış, İncil’de geçen “beatnik” yani kutsal tükenmişliğe bağlı sevinci ifade eden bir terim oluşturmuştur.

İlgili Makaleler

Beat Kuşağı’nın Özellikleri Nedir?

Beat Kuşağı nedir sorusuna özellikleri ile yanıt vermek mümkün olacaktır. Kuşak genel hatları ile şu özellikleri taşımaktadır;

  • -Üyeleri birbirlerinden bağımsız ama aynı zamanda arkadaş olmaları yüzünden birlikte hareket etmişlerdir.
  • -Kerouac gibi olanları daha kutsal, “mistik” bir akım geliştirmeye başlamışlardır.
  • -Yitip giden ve hiçbir yerde tutunamayan, başta kendileri olmak üzere, “sefaleti” anlatmışlardır.
  • -Yaşama karşı takındıkları umursamaz tavrın yanında müthiş bir yaşam sevinci barınmaktadır.
  • -Anlatıları savruk gözükse de daha çok cümle içindeki anlama odaklanmışlar, büyük anlatıların kompozisyon bütünlüğüne önem vermemişlerdir.
  • -Beat kuşağı kendisinden sonra gelen pek çok şair, ressam, müzisyen, yönetmen gibi kimseleri etkilemiştir.

Beat Kuşağı Ne Anlatır?

Esasında her yazarını ayrı olarak değerlendirmenin doğru olacağı Beat Kuşağı, genel ifadesi ile sadece yaşamı anlatır. Sefil, kirlenmiş, her şeyden kopmuş bir dünyada var olmaya çalışan bireyin umutsuz çırpınışlarının ifadesidir Beat Kuşağı. Yaşamın derinliği ve kutsallığı karşısında ayakta kalmayan ama yaşama sıkı sıkıya bağlanan kimselerin anlatısıdır. Buradaki önemli nokta, Beat Kuşağı yazarlarına mal edilen fütursuz cinsellik ve uyuşturucu kullanımlarının esasında yaşamın doğrudan deneyimlenmesi olarak okunması gerektiğidir. Aksi halde sadece birer serkeş olarak gözükecek olmalarına rağmen, yaşam felsefeleri ile bu türden “aşırı” davranışları da anlam kazanabilmektedir.

Beat Kuşağı Okumaya Nereden Başlanır?

Bu yaşam sevgisinin görülmesi, her şeyin hiçlikten gelip hiçliğe gittiğine dair bir görüş elde etmek adına Beat Kuşağı okumak istiyorsanız, akım ve yazarları ile tanışmak için şu kitaplara öncelik verebilirsiniz;

  • -Yolda; Jack Kerouac’ın bu muazzam kitabı yayımlandığı günden itibaren beat severlerin baş ucu kitaplarından olmaktadır. Kerouac’ın tüm yaşamını ve kendi ihtiraslarını anlattığı bu kitap bir yol anlatısı olması yanı sıra, adeta kısa süreli bir insanlık tarihi anlatısı olarak da öne çıkmaktadır.
  • -Uluma; Belki de şiir tarihinde en üstünde durulması gereken şiirlerin başında gelmektedir. Ginsberg’ün neslinin çöküşünü anlatan bu muazzam şiir kitabı başlangıç için doğru bir karar olacaktır.
  • -Çıplak Şölen; Burroughs’un bu kitabı da beat nesline ait kült kitaplar arasına girmiş, kolaj tekniği ile oluşturulmuş, bu zamana kadar okumuş olduklarınızdan bir hayli farklı gelecek bir kitap özelliği taşımaktadır.

Başlangıç için bu üç kitabı seçebileceğiniz gibi dilerseniz, Beat neslini anlamaya yardımcı olacak Zen, Budizm, Varoluş felsefesi okumaları da yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.