Haber

Geçen yıl en çok okunan kitap “Körlük” oldu!

TKD’nin yaptığı açıklamaya göre, yetişkinler kategorisinde en çok okunan kitap yazar Jose Saramago’nun ‘Körlük’ adlı romanı oldu. Çocuk kitaplarında ise Varol Yaşaroğlu’nun Kral Şakir serisinin ‘Dostum Bu Çok Havalı!’ kitabı ilk sırada yer aldı.

TKD, 25-31 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 60’ıncı Kütüphane Haftası kapsamında, “Sürdürülebilirlik ve Savunuculuk” temasıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek. Hafta etkinlikleri, Ankara Goethe Enstitüsü’nde Berlin Teknik Üniversitesi Yapay Zekâ Merkezi’nin kurucusu Prof. Dr. Şahin Albayrak’ın “Yapay Zekâ Eğitim ve Kütüphaneler” temalı konferansı ile başlayacak. Ayrıca, 27 Mart’ta 81 şehirde, “Sürdürülebilir Bir Dünya İçin Kitap Okuyoruz” sloganıyla 30 dakika sessiz kitap okuma etkinliği düzenlenecek.

Geçen yıl en çok tercih edilen kitapların istatistikleri, ülkedeki kütüphanelerden toplandı. Yetişkinler kategorisinde en çok okunan kitaplar sırasıyla Jose Saramago’nun “Körlük”, Matt Haig’in “Gece Yarısı Kütüphanesi”, Ahmet Ümit’in “Kayıp Tanrılar Ülkesi”, Zülfü Livaneli’nin “Kardeşimin Hikâyesi” ve yine Ahmet Ümit’in “Kırlangıç Çığlığı” oldu. Çocuklar ise Varol Yaşaroğlu’nun “Kral Şakir: Dostum Bu Çok Havalı!” kitabını en çok tercih etti. İlk beş sıraya giren kitaplar arasında ağırlıklı olarak “Kral Şakir” serisinin yer alması dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu