Kitap

Jön Türklerin Filistin’i

1908 Devrimi, Osmanlı İmparatorluğu içinde önemli politika değişikliklerine yol açtı ve Filistin, bu değişimlerin önemli bir odak noktası haline geldi. Ben-Bassat ve Ginio’nun çalışması, bu dönemde yaşanan gelişmeleri ele alarak Filistin’in tarihsel bir perspektifini sunuyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Filistin:

Derleme, resmi Osmanlı belgeleri, yerel arşivler, cemaatlere ait arşivler, hatıratlar, günlükler ve çeşitli yerel dillerdeki yayınlar gibi çeşitli kaynaklardan yararlanarak dönemin siyasi, ekonomik ve kültürel politikalarını ve kalkınma programlarını inceliyor.

Toplumun Yeniden Şekillenmesi:

1908 Devrimi, Filistin’deki çeşitli grupların hayatlarını ve statülerini nasıl değiştirdiğini ele alıyor. Hem diğer cemaatlerle hem de kendi içlerinde Osmanlı İmparatorluğu’ndaki rollerine ve statülerine nasıl baktıklarını gösteriyor.

Çeşitli Konuların İncelenmesi:

Derleme, Filistin’de siyasetten sivil toplumun ortaya çıkışına, siyasi örgütlerden meclis seçimlerine, gençliğin devrim sonrasındaki tavrından basının rolüne kadar bir dizi konuyu ele alıyor. Aynı zamanda Filistin’in İmparatorluğun merkezinden nasıl görüldüğü, Siyonizme ve Arap milliyetçiliğine yönelik politikalar ve daha fazlası inceleniyor.

Yuval Ben-Bassat ve Eyal Ginio’nun çalışması, Filistin’deki Jön Türk yönetimini tarihsel, kültürel ve toplumsal bağlamda ele alarak, bu önemli dönemin anlaşılmasına katkı sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.