Haber

NBE Kitap ve Behçet Aysan Ödülleri açıklandı

Nasıl Bir Ekonomi (NBE) Kitap’ın düzenlediği 4 kategorideki 13 ödül belli oldu.

Ödüller ileriki günlerde yapılacak törenle sahiplerine sunulacak.

Ödüllerin kategorileri ve kazananları şöyle:

TELİF – ÇEVİRİ – YAYINEVİ

 Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Sevengül Sönmez ve Sırma Köksal’dan oluşan 2022 Yılın Telif, Yılın Çeviri Kitapları ve Yılın Yayınevi Seçici Kurulu, Şule Gürbüz’ün ‘Kıyamet Emeklisi’ (İletişim Yayınları) kitabına “Roman türünün olanaklarını genişletmesinin yanı sıra Türkçeye katkısı” nedeniyle Yılın Telif Kitabı ödülünün verilmesini oybirliği ile kararlaştırdı.

Aynı Seçici Kurul, Orçun Türkay’ın dilimize André Gide’den çevirdiği ‘Günlük / 1887-1925 / 1. cilt’ (Yapı Kredi Yayınları) kitabına “Türkçede ilk kez eksiksiz yayımlanabilen Günlükler çevirisindeki büyük emeği ve özeni” için Yılın Çeviri Kitabı ödülünün verilmesini yine oybirliğiyle kararlaştırdı.

Yılın Yayınevi’nin sahibi ise aynı seçici kurulun oybirliği ile Jaguar Kitap olarak belirlendi.

“1963’te yayınladığı ilk hikâyesi ‘Onunkiler Maviydi’ ve 1965’te yayımladığı ilk kitabı ‘Özgürlük Masalı’ndan bu yana 60 yıldır aralıksız öykü, roman, deneme, oyun ve çocuk kitapları kaleme alarak edebiyat yolculuğuna devam eden” Necati Tosuner’e ise Ömür Boyu Emek Ödülü verilmesini yine aynı Seçici Kurul tarafından oybirliği ile kararlaştırıldı.

İŞ DÜNYASI

 Didem Eryar Ünlü, Doğan Selçuk, Faruk Şüyün, Fatoş Karahasan, Handan Sema Ceylan, Mustafa Kemal Çolak, Osman Saffet Arolat, Rüştü Bozkurt ve Vahap Munyar’dan oluşan ‘İş Dünyası’ kitapları Seçici Kurulu oybirliği ile Ömer Aras’ın ‘Deneyimler – İnsan Paylaştıkça Çoğalır’ (Remzi Kitabevi) kitabına ‘Entelektüel Birikime Katkı Ödülü’ verilmesini kararlaştırdı.

Bülent Eczacıbaşı’nın ‘Aklımızda Bulunsun – İş İnsanları İçin Denemeler’ (Yapı Kredi Yayınları) kitabı ise ‘Genç Kuşaklara Pusula Kitap Ödülü’nün oybirliğiyle sahibi oldu.

‘Alet İşler – Dünyamızı Biçimlendiren Nesneler’ (Kanca Yayınevi) isimli çok sayıda katılımcının imza attığı geniş oylumlu kolektif çalışma ise ‘İş Dünyasında Görsel Hafıza Ödülü’ne değer bulundu.

YILIN POLİSİYE KİTAPLARI

– Adnan Özer, Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve Sevin Okyay’dan oluşan Yılın Polisiye Kitabı Seçici Kurulu, Algan Sezgintüredi ve Mesut Demirbilek’in ‘Kavgaz/Çantacı’ (April Yayıncılık) kitabına ‘Yılın Telif Polisiye Kitabı Ödülü’ verilmesini oybirliğiyle kararlaştırdı.

Yılın Telif Polisiye ‘İlk Roman Ödülü’nün ise yine aynı jüri tarafından Burak Akgüç’ün ‘Esir Şehrin Gölgesinde’ kitabına (Oğlak Yayınları Maceraperest Kitaplar) verilmesi kararlaştırıldı.

GASTRONOMİ KİTAPLARI VE GASTRONOMİ KÜLTÜRÜ EMEK ÖDÜLÜ

 Ahmet Örs, Faruk Şüyün, Mehmet Yaşin, Osman Serim ve Zeynep Kakınç’tan oluşan Yılın Gastronomi Kitabı Seçici Kurulu, ödülün ‘Meyhane İhtisas Kitabı / A’dan Z’ye Meyhane: Nedir, Nasıl Çalışır’ (Overteam Yayınları) kitabına verilmesini oybirliği ile kararlaştırdı.

Yine aynı Seçici Kurul ‘Gastronometro’ya ‘Gastronomi Kültürü Emek Ödülü’nü verdi.

EMEK VE DAYANIŞMA ÖZEL ÖDÜLÜ

– Güneydoğu’da yaşadığımız büyük felaket ardından, görevi yardıma koşmak olan yetkililer dışında çok sayıda kişi ve kuruluş harekete geçti. Gastronomi alanında da depremin hemen ertesi bütün Türkiye’deki şefler kendi aralarında görev dağılımı yapıp yardımcıları ve ekipmanlarıyla birlikte soluğu deprem bölgesinde aldılar. Bu anonim dayanışma lojistik desteği de kapsıyordu. Ekiplerin kimi bir hafta, kimi çok daha uzun süre depremzedeleri aç bırakmamak için geceli gündüzlü çalıştı. Aslında 2022 yılına ait kitap ve kişilere verilen ödüller arasında sadece 2023 için jüri oybirliği ile yeme içme dünyamızın bu isimsiz kahramanlarını Gastronomi ‘Emek ve Dayanışma Özel Ödülü’ne layık buldu.

YILIN YAYINEVİ

2022 Yılın Kurumsal Yayınevi Ödülü ise “Koç Üniversitesi bünyesinde akademik ve kültürel bir merkez olarak faaliyet gösteren, Ankara ve çevresi üzerine yeni veriler ortaya koyan araştırmaları ve projeleri destekleyen, sempozyum panel, konferans, sergi ve seminerler düzenleyip sempozyum kitapları yanı sıra hakemli bir dergi de yayınlayan” Vekam’ın oldu…

BEHÇET AYSAN ŞİİR ÖDÜLÜ EGEMEN BERKÖZ’E

TTB’nin 2 Temmuz 1993’te Sivas katliamında öldürülen şair – doktor Behçet Aysan’a verilen TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü’ne bu yıl Egemen Berköz’ün ‘Yalnızlık Tanımları’ kitabı değer görüldü.

Seçiciler Kurulu aşağıdaki adlardan oluşuyordu:

– Doğan Hızlan

 Cevat Çapan

 Turgay Fişekçi

 Ali Cengizkan

 Haydar Ergülen

Ödül gerekçesi şöyle: “65 yıla yaklaşan şiir uğraşısının sesini hep bir meşale olarak içinde taşıyan, günlük yaşantının katmanlarından yakaladığı ayrımlı gözlemlerle bu ateşi sürekli besleyen, kendi kişiselliğinin ötesinde çoğul alanı ortaklaşa kılan duru söyleşisiyle bu kitabında da Türk şiirindeki ayrıcalıklı yerini pekiştiren Egemen Berköz’ün ‘Yalnızlık Tanımları’ kitabına oybirliğiyle verilmesini uygun buldu.”

Ödül Berköz’e önümüzdeki günlerde İstanbul’da yapılacak törenle verilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu