Haber

Öğrenci başına kitap sayısı bir türlü artmıyor!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde Eğitim Fakültesi'nde yaşanan kitap sıkıntısı ciddi eleştirilere neden oluyor.

Fakültede öğrencilerin tek bir kitabı ortalama olarak 15 kişiyle paylaşması gerekiyor, bu da eğitim kalitesini olumsuz etkiliyor.

Ülkedeki eğitim fakültelerinin kalitesi hakkında ciddi tartışmalar yaşanıyor. Birçok üniversitenin eğitim fakülteleri kent merkezlerinin dışında bulunuyor ve öğretmen adayları genellikle sineması ve tiyatrosu olmayan ilçelerde eğitim alıyorlar. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin faaliyet raporunda ise dikkat çekici veriler bulunuyor.

Yükseköğretim Kurulu’nun verilerine göre, 4 üniversitede öğrenci başına düşen kitap sayısı 1’in altında kalıyor. 89 üniversitede ise bu sayı 1 ile 4 arasında değişiyor. Ülke genelinde ise öğrenci başına düşen kitap sayısı ortalama olarak 8,5 iken, 10 ve üzeri kitap düşen üniversite sayısı sadece 33. Bu veriler, üniversitelerin kütüphanelere yeteri kadar önem vermediğini gösterirken, Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ise çok daha vahim bir durum ortaya çıkıyor.

2023 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, fakülte kütüphanesinde bulunan öğrenci sayısı 2 bin 329 iken, kitap sayısı sadece 155. Bu da bir kitap başına yaklaşık olarak 15 öğrenci düşmesi anlamına geliyor. Üstelik, fakültede sadece kitap sıkıntısı yaşanmıyor. Raporun zayıflıklar bölümünde fiziki yetersizlikler, bina sorunu, donanım eksikliği, bazı anabilim dallarında yetersiz akademik personel sayısı ve ödenek kaynak yetersizliği gibi sorunlar da belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu