Dosya

Şimdi klasik olan ama zamanında yasaklanmış kitaplar

 1. Alice’s Adventures in Wonderland (1865) – Lewis Carroll: Lewis Carroll’un Alice’in Harikalar Diyarı, zaman içinde küfürlü ifadeler, cinsel ima ve halüsinojenik uyuşturucu kullanımı yönündeki eleştirilere maruz kalarak yasaklanmıştır.
 2. Ulysses (1922) – James Joyce: James Joyce’un Ulysses’i, müstehcenlik ve çağdaş eleştirmenler arasında karışık tepkilerle karşılaşarak birçok ülkede yasaklanmıştır.
 3. Tropic of Cancer (1934) – Henry Miller: Henry Miller’ın Yengeç Dönencesi, cinsel içerik ve fahişelik konularındaki tasvirleri nedeniyle yasaklanmış, ancak edebiyat tarihinde etkili bir eser olarak kabul edilmiştir.
 4. Nineteen Eighty-Four (1949) – George Orwell: George Orwell’ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört’ü, totaliter rejim eleştirisi sebebiyle Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış, Amerika’da da çeşitli tepkilere neden olmuştur.
 5. Lolita (1955) – Vladimir Nabokov: Vladimir Nabokov’un Lolita’sı, küçük bir kızın cinsel istismarı konusunu işlediği için birçok ülkede yasaklanmış ve sansüre uğramıştır.
 6. The Naked Lunch (1959) – William Burroughs: William Burroughs’un Naked Lunch’u, uyuşturucu kullanımı ve cinsel içerikleri nedeniyle eleştiri almış ve sansürlenmiştir.
 7. I Know Why the Caged Bird Sings (1969) – Maya Angelou: Maya Angelou’nun eseri, cinsel ve duygusal travmaları içerdiği gerekçesiyle birçok yerde yasaklanmıştır.
 8. The Bluest Eye (1970) – Toni Morrison: Toni Morrison’ın The Bluest Eye’ı, ırkçılık, ensest ve çocuk tacizi konularındaki tasvirleri nedeniyle sık sık yasaklanmıştır.
 9. The Satanic Verses (1988) – Salman Rushdie: Salman Rushdie’nin Şeytan Ayetleri, İslam kültürüne yönelik eleştirileri nedeniyle büyük bir nefretle karşılaşarak yasaklanmıştır.
 10. The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian (2007) – Sherman Alexie: Sherman Alexie’nin eseri, ırkçılık, kültürel duyarsızlık ve cinsel içerik nedeniyle birçok yerde sansüre uğramıştır.
 11. Melissa (George initially published in 2015) – Alex Gino: Alex Gino’nun romanı, LGBTQIA+ içeriği ve cinsel içerik nedeniyle birçok itiraza maruz kalmış ve sık sık yasaklanmıştır.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu