Haber

Son dakika! Kitaplarda KDV istisnası kaldırılabilir, kitap fiyatlarına zam gelebilir!

Vergi paketi kapsamında, kitap ve süreli yayın teslimlerinde uygulanan KDV istisnasının kaldırılması planlanıyor.

Bu değişikliğin nedeni, basılı kitap ve süreli yayınların KDV’den istisna tutulmasıyla birlikte istisna dışındaki yayınlar ve kırtasiye ürünlerine de istisna uygulanması ve mükelleflerin genel giderleri ve ATİK yüklenimlerini iade alabilmesi olarak belirtiliyor. Bu nedenle, istisnanın yürürlükten kaldırılması öneriliyor.

Öneriye göre, istisna öncesinde olduğu gibi kitap ve süreli yayınlara indirimli oranda KDV uygulanacak ve bu uygulama, kanuni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte geçerli olacak. 2023 yılında toplam işlem bedeli 64,1 milyar TL olan bu istisnanın kaldırılmasıyla 2,3 milyar TL gelir artışı hedefleniyor.

Bu değişiklikle birlikte, kitap ve süreli yayınların KDV’ye tabi tutulmasıyla ilgili mükelleflerin ve sektörün nasıl etkileneceği ve bu değişikliğin okuyucular üzerindeki olası etkileri de merak konusu olmaya devam ediyor. Gelir artışının yanı sıra, bu yeni düzenlemenin sektöre olan etkileri ve uygulamanın detayları da yakından takip edilmeye devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.