Haber

Yayıncılık Sektöründe Konkordato Şüphesi

Yayıncılık sektörü için zor günler yaşanıyor. Kısa süre içinde sektöre girerek ucuza, maliyetinin altında fiyatlar ile satış yaparak büyüme yaşayan Kitapsec, konkordato ilan etti ve şirkete kayyum atandı. Mahkeme kararı ile şirketin borçlarının bir kısmı ertelendi. Ancak benzer yapıda pek çok firma bulunuyor.

Kitapsec İçin Kayyum Atandı

Salgın döneminde kitap satışlarında artış olduğu görüldü. Özellikle internet üzerinden yapılan satışlarda önemli artışlar kaydedildi. Ancak bu durum bazı firmalar için olumsuz durum yarattı. Maliyetinin altında fiyatla, hatta zararına satış yapan Kitapsec bu süreç kapsamında önemli bir büyüme yakaladı. Ama firma büyüyen borçlarını ödeyemedi ve konkordato ilan etti. Ödenmemiş çekleri yüzünden firma ile iş yapanlar da zor durumda kaldı. Sektördeki yetkililer tarafından iddialara göre firma sürdürülmesi olanaksız olan satış yöntemini kasıtlı olarak yaptı ve en başından itibaren konkordatoyu amaçladı. Sonunda ise yayınevlerinden kargo firmalarına kadar pek çok kuruluş borçlu durumda kaldı.

Ödemeler 1 Yıl Ödenmeyecek

Ankara Batı Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2019/407 esas no’lu kararı kapsamında alacaklılar borçlarını tahsil etmek için en az 1 yıl süreyle bekleyecek. Alınan kararda yer verilen ifadeler şu şekilde oldu:

“Davacının rehinli alacaklara ilişkin konkordato projesinin tasdik talebinin reddine, davacının adi alacaklara ilişkin konkordato projesinin tasdik talebinin kabulüne, Ankara Ticaret Sicil Memurluğu’nun 350107 sicil no’sunda kayıtlı olan Kitapseç Yayıncılık Elektronik Nakliye Makina İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin konkordato tasdik projesi kapsamında kalan tüm borçlarının %100’ünün tasdik karar tarihinden itibaren 12 ay ödemesiz, izleyen yıllarda aylık dönemlerde 30 Temmuz 2022 tarihinde ilk taksit ödenmek suretiyle 36 eşit taksitte davacı tarafından alacaklılara ödenmesine karar verildiği ilanen tebliğ olunur.”

Diğer yandan bu durumun başka firmalar tarafından da yapılabileceğine dikkat çeken uzmanlar özellikle borçlu durumda olanların bir an önce borçlarını tahsil etmeye çalışmalarının önemine vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu