Haber

Yazar ve denemeci Mehmet Coral vefat etti

Ünlü Türk yazar ve denemeci Mehmet Coral, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İstanbul tarihi ve havacılık üzerine kaleme aldığı eserlerle tanınan Coral, aynı zamanda çok dilli bir yazar olarak kitapları İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve Yunanca gibi dillerde okuyucuyla buluştu. Yazarın cenazesi bugün Zincirlikuyu Mezarlığı Camisi’nden kaldırılacak.

Mehmet Coral, 1946 yılında İzmir’de doğdu. Eğitimine İzmir’de başlayan Coral, 1967 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni (o zamanlar İmir Maarif Koleji) bitirdikten sonra Amsterdam Üniversitesi’nde iş idaresi ve ekonomi alanında ihtisas yaptı. Eğitimini daha da ilerleterek, Lahey Uluslararası Hukuk Akademisi’nde lisansüstü çalışmalarını tamamladı.

1990’lı yılların başında İstanbul’a yerleşen Coral, burada yazarlık kariyerine odaklandı. 1999 yılında, eserleri Balkan halkları arasında tanınmışlığını artırarak, Balkanika edebiyat ödülünde jürinin tüm Balkan dillerine çevrilmesi yönünde karar almasını sağladı. Yazarın önemi, 2001’de Bal Vakfı Sanat Ödülü, 2010’da Mevlana Yüce Vakfı Edebiyat Ödülü ve 2011’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihe Saygı Edebiyat Ödülü ile taçlandırıldı.

Coral’ın eserlerinde sıkça ele aldığı konular arasında Bizans ve Osmanlı tarihinden mimariye, kozmolojik öykülerden tarihi figürlere kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Yazarın edebiyata katkıları ve derin bilgisi, “Mehmet Coral Yazınında Varlık Yokluk Algısı” adlı kitapta detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kitapta Prof. Dr. Esra Kavalalı, Coral’ın edebi dünyada sağladığı katkılara dikkat çekerken, onun yazın dünyasındaki derin ve çeşitli temaları aydınlatmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu