Haber

1984’ten yapılan alıntı cezasına iptal!

Aydın'ın Yenipazar ilçesinde bulunan Ali Kuşçu Matematik Evi ve Köy Yaşam Merkezi'nde görevli öğretmen Bendegül Uyaroğlu'na verilen uyarı cezası mahkeme tarafından iptal edildi.

Uyaroğlu, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle George Orwell’in “1984” romanından bir alıntı yapması ve öğretmen maaşlarının düşüklüğüne ilişkin eleştiride bulunmasıyla kınama cezası almıştı. Ancak, Aydın 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen bu ceza iptal edildi.

Mahkeme kararında, Uyaroğlu’nun isnat edilen fiillerin hukuki nitelendirmesinin yapılmadığı, disiplinsizlik oluşturan eylemlerin belirtilmediği belirtildi. Ayrıca, zamanaşımı süresi ve eksik hususlar dikkate alınarak yeniden işlem tesis edilebileceği vurgulandı. Bu nedenle, Uyaroğlu’na verilen cezanın iptaline hükmedildi.

Uyaroğlu’na yönelik soruşturma, 21 Haziran 2023 tarihinde başlatılmış ve 11 Temmuz 2023 tarihinde kınama cezası verilmişti. Ancak, mahkeme kararıyla bu ceza hükümsüz kılınmış oldu.

Öğretmen Uyaroğlu’nun sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımların, öğretmenlik mesleği ile ilgili maaş düşüklüğüne yönelik eleştiri ve edebi alıntı içerdiği biliniyor. Mahkeme kararıyla birlikte, Uyaroğlu’nun disiplin cezası olmadan görevine devam etme hakkı yeniden sağlanmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu