Haber

İzmir Kitap Fuarı ziyaretçileriyle buluştu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir'de düzenlenen Kitap Fuarı'nın açılışında yaptığı konuşmada, fuarda 800 civarında yazar, gazeteci ve çizerin vatandaşlarla buluşacağını duyurdu.

28 Nisan’a kadar sürecek olan fuara, 350 civarında yayınevi ve 50’ye yakın sahafın katıldığını belirten Tugay, fuarın Türkiye’nin en geniş sahaf katılımına ev sahipliği yapacağını vurguladı.

Belediye Başkanı, kitap müzayedeleri, söyleşiler, imza günleri, konserler, dans ve pandomim gösterileri, müzikaller, tiyatrolar ve illüzyon gösterileri gibi birçok türde etkinliğin yer alacağı fuarın bir kitap festivali havasında geçeceğini ifade etti.

Fuarın onur konuğu olarak yer alan yazar Ahmet Ümit ise, Türkiye’de kitap okuma oranlarının yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ümit, kitapların çocuklar için zorunlu tüketim maddesi haline getirilmesi gerektiğini savunarak, sanatın ve edebiyatın hayatımızda zorunlu bir yer tutması gerektiğini belirtti. Yazar, çocukların masal dinlemeleri ve çeşitli edebi türlerde eserler okumalarının önemine değindi.

Ümit, İzmir’de güçlü bir okur kitlesine sahip olduğunu belirtti ve kent hakkında, Homeros’u merkezine alacak bir tarihi roman yazma planlarından bahsetti. Fuar, 28 Nisan’da sona erecek ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında özel çocuk etkinlikleri, konserler, masal anlatımları ve bilgi yarışmaları gibi programlar da düzenlenecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu