Haber

Neyzen Tevfik Hiciv Şiiri Yarışması Kazanını Belli Oldu

Ünlü hiciv şairi Neyzen Tevfik üzerine Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen Neyzen Tevfik Şiir Hiciv Yarışması sonuçları açıklandı. Yarışmaya toplamda 990 şiir katıldı.

Yarışma Sonuçları Açıklandı

Neyzen Tevfik olarak bilinen Tevfik Kolaylı’nın anısını yaşatmak ve gelecek kuşaklara tanıtmak amacıyla Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen Neyzen Tevfik Şiir Hiciv Yarışması sonuçları açıklandı. Özellikle yazdığı şiirler ile birlikte yaşamı boyunca mücadele etmiş ve gericiliğe, şiddet ve baskıya karşı çıkmış olan Neyzen Tevfik anısına düzenlenen yarışmaya 513 şair, toplamda 990 şiir ile katılım gösterdi.

Yarışmanın seçici kurulunda; Müjdat Gezen, Celal Ülgen, Kandemir Konduk, Adem Uçar, Cihan Demirci, Hüseyin Fidan, Dilruba Nuray Erenler ve Niyazi Yaşar’ın bulunduğu yarışma sonuçları ise açıklandı. Eserlerin değerlendirilmesinde Neyzen Tevfik’i, yergiyi yorumlama gücü, Türkçe’yi kullanma gücü, tematik bir bütünlük, imge ve çağrışım değerleri, özgünlük değerleri gibi kriterler tayin edici oldu. Buna göre yarışmaya katılan eserler arasından birinci, ikinci ve üçüncü ile jüri özel ödülü belirlendi.

Kurul tarafından yapılan açıklama kapsamında Alacakaranlıkta Gölge Oyunu isimli şiir ile Yaşar Bayar birincilik, Döngü adlı şiir ile Damla Ağüzüm ikincilik, Ya Bir Yasma Ya Yular adlı şiir ile Kenan Şahbaz üçüncülük ödülü kazandı. Jüri özel ödülü ise Yer’den Yer’e isimli şiir ile Hakan İlhan’a verildi. Katılımcılar ödüllerini ileri bir tarihte açıklanacak program takvimine göre takdim alacaklar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu