Haber

Nobel ödüllü yazar Daniel Kahneman vefat etti

İsrail doğumlu Amerikalı yazar ve psikolog Daniel Kahneman'ın 90 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu.

Ölüm haberini Kahneman’ın üvey kızı Deborah Treisman, kamuoyuna iletti. Kahneman’ın 27 Mart’ta vefat ettiği belirtilirken, ölüm nedeni veya yaşamını yitirdiği yer hakkında resmi bir açıklama yapılmadı.

Daniel Kahneman, araştırmalarıyla özellikle Adam Smith döneminden beri kişisel çıkarları doğrultusunda hareket eden rasyonel bir varlık olarak kabul edilen “homo economicus” yani “ekonomik insan” kavramını sorgulamasıyla tanınıyordu. Kahneman’ın çalışmaları, insanların genellikle kendi çıkarlarına ters düşen yanlış kararlara yol açan entelektüel kestirme yollara güvendiklerini ortaya koymuştu.

2002 yılında Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü’nü kazanan Kahneman, özellikle belirsizlik altında insan muhakemesi ve karar verme ile ilgili psikolojik araştırmaların ekonomi bilimine entegre edilmesi konusundaki çalışmalarıyla dikkat çekmişti. Kahneman’ın yargı psikolojisi üzerine yaptığı araştırmalar, insanların genellikle önemli miktarda analiz içermeyen kararlar aldıklarını, bunun yerine içgüdülerine dayanarak bir hareket tarzı izlediklerini göstermişti.

Özellikle uzun süredir birlikte çalıştığı Amos Tversky ile birlikte geliştirdiği araştırmaları, 2011 yılında yayınlanan “Thinking, Fast and Slow” adlı çok satan kitabının temelini oluşturmuştu. Bu çalışma, düşünmeyi iki sisteme ayırıyordu – birincisi daha hızlı ve duygusal, ikincisi ise daha mantıksal.

Daniel Kahneman’ın insanların genellikle duygusal bir bakış açısını benimsediğini ve bunun önemli önyargıların oluşmasına yol açtığını göstermek için gözbebeği boyutundaki değişiklikleri ölçen deneyler yoluyla duygusal uyarılmayı ölçtüğü belirtiliyor. Kahneman’ın ölümü, psikoloji ve ekonomi dünyasında büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.