Kültür

Sanat galerisinde kendi eserini sergileyen çalışan işinden oldu

Avrupa'nın önde gelen sanat mekanlarından Pinakothek der Moderne, son dönemde sıra dışı bir olaya ev sahipliği yaptı.

Kendisini “serbest sanatçı” olarak tanımlayan bir teknik servis çalışanı, galeri içerisinde kendi yaptığı bir eseri gizlice sergileme girişiminde bulundu. Bu cesur ancak izinsiz hareketi, çalışanın işine son verilmesine neden oldu.

Almanya, Münih’te yer alan bu prestijli modern sanat galerisinde yaşanan olay, sanat dünyasında geniş yankı buldu. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, 51 yaşındaki galeri çalışanı, kendi eserini sergilemek amacıyla duvarda iki delik açarak 60 x 120 cm ölçülerindeki tablosunu burada asmayı başardı. Ancak, bu durum uzun sürmeden galeri yönetimi tarafından fark edildi.

Yerel medyanın haberlerine göre, galeri çalışanının bu girişimi, eserinin keşfedilmesi umuduyla yapılmış bir hamleydi. Ancak, bu umut dolu hareketin sonucu, çalışanın işten çıkarılması oldu. Pinakothek der Moderne sözcüsü Tine Nehler, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, eserin yalnızca kısa bir süre sergilendiğini ve galerideki yetkililerin bu tür durumları hızla tespit edebilecek deneyime sahip olduğunu belirtti.

Bu olay, sanatın kurumsal sınırlar içerisindeki yerini ve sanatçıların eserlerini sergileme konusundaki zorlukları tekrar gündeme getirirken, aynı zamanda sanat dünyasında tartışmalara da yol açtı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu