Haber

Z Kuşağı okumayı “havalı” buluyor

Bu kuşağın üyeleri, dijital kitaplardan ziyade fiziksel kitapları tercih ediyor ve kitap kulüpleriyle bir araya gelerek edebiyatla iç içe olmayı tercih ediyorlar.

Model Kaia Gerber, 22 yaşındayken kendi kitap kulübü olan Library Science’ı kurdu. Gerber, kitap kulübünü, kitapları paylaşmak, yeni yazarları tanıtmak ve hayran oldukları sanatçılarla sohbetlere ev sahipliği yapmak için bir platform olarak tanımlıyor. Kitap okuma tutkusuna sahip olan Gerber, kitapların her zaman hayatının en büyük aşkı olduğunu söylüyor ve “Okumak çok seksi” diyor.

Kaia Gerber gibi, model Kendall Jenner da kitap okuma alışkanlığıyla biliniyor. Birçok kez kitap okurken görüntülenen Jenner, “Edebiyat Kulübü”nün resmi olmayan yüzü haline geldi. Ayrıca, diğer ünlüler de kitap okuma alışkanlıklarıyla dikkat çekiyor. Timothée Chalamet ve Jacob Elordi gibi isimler, okuma alışkanlıklarıyla tanınıyor ve bu tutumları onlara “Brontë Kardeşler” lakabını kazandırdı.

Z kuşağının kitap tercihleri geniş bir yelpazede yer alıyor. Popüler TikTok hesabı Books on the Bedside’ın kurucularından Hali Brown, Z kuşağının edebi kurgu, anılar, çevrilmiş kurgu ve klasikler gibi farklı türlerde kitapları takdir ettiğini belirtiyor. Yazar Abigail Bergstrom ise, Z kuşağının genel olarak kurgu, romantizm ve fantezi türlerine ilgi gösterdiğini ancak homojen bir grup olmadıklarını vurguluyor.

Geçen yıl Birleşik Krallık’ta fiziksel kitap satışlarında büyük bir artış yaşandı. Z kuşağının tercih ettiği basılı kitaplar, satın alımların büyük bir kısmını oluşturdu. Ayrıca, gürültülü kafeler yerine sessiz ortamları tercih eden Z kuşağıyla birlikte kütüphane kullanımında da artış yaşandı. Birleşik Krallık’ta kütüphane ziyaretlerinde yüzde 71’lik bir artış görüldü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.