Haber

Elliden Fazla Yazar İranlı Yazarların Serbest Bırakılması Çağrısı Yaptı

Aralarında Margaret Atwood ve Orhan Pamuk gibi yazarların bulunduğu 50’den fazla yazar ve sanatçı, İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye hitaben mektup hazırladı. Baktash Abtin, Keyvan Bajan ve Reza Khandan Mahabadi isimli üç yazarın hapisten çıkarılması talep edildi.

Abtin, şair ve film yapımcısı, Bajan yazar ve muhabir, Mahabadi ise edebiyat eleştirmeni olarak görevlerini yapıyordu. Üçü de sansür karşıtı faaliyetler gösteren İran Yazarlar Derneği üyesi oldu ve daha sonrasında devlet tarafından hedef haline getirildiler. 2015 yılında evlerine düzenlenen baskın sonucunda kişisel eşyalarına el koyuldu. Bunun devamında 2019 yılında ise mahkeme “milli güvenliğe tehdit oluşturmak” suçlarından üç ismi 15,5 yıl hapse mahkum etti.

Bu durum üzerine ise Margaret Atwood, Sandra Cisneros, Michael Chabon, Jonathan Franzen, Mary Karr, Chang-rae Lee, Orhan Pamuk ve George Saunders gibi isimlerin hazırladıkları mektup İran Cumhurbaşkanı Reisi’ye sunuldu.

Mektupta yazar ve düşünürlerin hiçbir zaman tehdit olmadığı ve düşüncelerinden dolayı kimsenin yargılanmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.