Haber

17. Metin Altıok Şiir Ödülü sahibini buldu

Metin Altıok Şiir Ödülü'nün bu yılki sahibi, Şeref Bilsel'in "Kağıdın Ölümü" kitabı oldu.

Doğan Hızlan, Hilmi Yavuz, Eray Canberk, Şükrü Erbaş, Ali Cengizkan, Latife Tekin ve Haydar Ergülen’den oluşan seçici kurul, ödülü oy çokluğuyla Bilsel’e layık gördü.

Şeref Bilsel’in “Kağıdın Ölümü” kitabıyla ödüle layık görülmesinin gerekçesi, çağın labirentlerinde yalnız kalmış bir insanın hikayesini ustalıkla işlemesi ve toplumsal hayatın yabancılaşma ve sevgisizlik gibi temel sorunlarını derinlikli bir dille ele alması olarak belirtildi. Bilsel’in etik yaklaşımı ve incelikli diliyle insan olma erdemini yücelten bir şiir sergilediği vurgulandı.

Şeref Bilsel, Rize’de doğmuş olup Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamlamıştır. Şairliğinin yanı sıra deneme ve eleştirileriyle de tanınan Bilsel, pek çok dergide eserlerine yer vermiştir. Modern Türk şiiri üzerine yazıları ve şiirleriyle dikkat çekmiş, çeşitli ödüller kazanmıştır.

“Kağıdın Ölümü”, Şeref Bilsel’in beşinci şiir kitabı olup 2023 yılında Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Şeref Bilsel’in daha önce yayımlanmış olan eserleri arasında “Dar Zaman Rivayetleri” (1996), “Magmada Kış Mevsimi” (2003), “Mecnun Dalı” (2007), “Dünyanın Külü” (2013) ve “Sürgündeki Rüzgâr” (Toplu Şiirler, 2014) yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu