Haber

2024 Whiting Ödülleri’nin kazananları belli oldu

Whiting Vakfı, Çarşamba gecesi düzenlenen bir törenle, "yeni yetenekler yelpazesinde mükemmelliği ve gelecek vaadini tanımak için tasarlanmış" bir ödül olan Whiting Ödülü'nün on yeni sahibini açıkladı.

Whiting Vakfı, Çarşamba gecesi düzenlenen bir törenle, “yeni yetenekler yelpazesinde mükemmelliği ve gelecek vaadini tanımak için tasarlanmış” bir ödül olan Whiting Ödülü’nün on yeni sahibini açıkladı. Ödül, kazananlara “kendilerini tam zamanlı olarak kendi yazarlıklarına adama veya çalışmalarında cesur yeni riskler alma şansı” vermeyi amaçlayan 50.000 dolarlık bir para ödülü ile birlikte geliyor.

Geçmişte ödül kazananlar arasında Colson Whitehead, Anne Boyer, Jericho Brown, Mitchell S. Jackson, Yiyun Li, Ocean Vuong ve Daniel Alarcón yer alıyor.

2024 Whiting Ödülü’nün kazananları

Aaliyah Bilal (Kurgu)
Yoon Choi (Kurgu)
Shayok Misha Chowdhury (Dram)
Frances Ya-Chu Cowhig (Dram)
Elisa Gonzalez (Şiir)
Taylor Johnson (Şiir)
Gothataone Moeng (Kurgu)
Charif Shanahan (Şiir)
Javier Zamora (Kurgusal Olmayan ve Şiir)
Ada Zhang (Kurgu)

Whiting’in Edebiyat Programları Direktörü Courtney Hodell yaptığı açıklamada, “Bu yılın kazananları, ister türler, ister diller, ülkeler ya da benlik tanımları olsun, durumlar arasında var olan o potansiyel yeri, yani liminal alanı kendilerine ait kıldılar” dedi. “Yazdıklarının titizliği ve akıcı güzelliği bizi gelecek çalışmalar için heyecanlandırıyor.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu