Haber

35 ülkeden katılımcılar yanıt verdi! Dünyayı değiştiren kitaplar belli oldu

ngiltere'nin resmi yayın organı BBC, dünyayı değiştiren kitapları belirlemek üzere yazarlar, akademisyenler, gazeteciler, eleştirmenler ve çevirmenlerden oluşan bir anket düzenledi.

35 farklı ülkeden toplam 108 kişiyle gerçekleştirilen anket sonucunda dünyayı değiştiren en etkili 100 kitap belirlendi. Bu liste, roman, şiir, masal ve oyun gibi farklı türlerden eserler içermektedir ve 33 farklı dilde yazılmış kitaplara yer vermektedir.

BBC’nin yaptığı araştırma sonucunda, dünyayı değiştiren kitaplar listesinde ilk sırayı Homer’in “Odysseia” eseri almıştır. Flashback tekniğinin ilk kullanıldığı eser olabileceği düşünülen Odysseia destanı, günümüz edebiyatını etkilemeye devam etmektedir. Listenin dikkat çeken diğer bir eseri ise Mary Shelley’nin “Frankenstein” romanıdır; bu eser, burjuva-proletarya çatışmasını simgesel bir dille anlatmasıyla öne çıkmış ve birçok korku filmine ilham vermiştir.

BBC’nin dünyayı değiştiren kitaplar listesinde en çok bahsedilen yazarlar arasında Shakespeare, Virginia Woolf ve Franz Kafka bulunmaktadır. Listede, Doğu Masallarının şahı olarak kabul edilen “Binbir Gece Masalları” da yer almaktadır. Ayrıca, büyülü gerçekçiliğin öncülerinden biri olarak kabul edilen Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” adlı eseri de ilk 10’a girmiştir.

İşte BBC’nin 35 ülkeden 108 isimle gerçekleştirdiği “Dünyayı Değiştiren Kitaplar” anketinde yer alan ve ilk 10’a giren kitaplar:

  1. ‘Odysseia’ – Homeros (MÖ. 8’inci yüzyıl)
  2. ‘Tom Amca’nın Kulübesi’ – Harriet Beecher Stowe (1852)
  3. ‘Frankenstein’ – Mary Shelley (1818)
  4. ‘1984’ – George Orwell (1949)
  5. ‘Parçalanma’ – Chinua Achebe (1958)
  6. ‘Binbir Gece Masalları’ – (8-18’inci yüzyıl)
  7. ‘Don Kişot’ – Miguel de Cervantes (1605-1615)
  8. ‘Hamlet’ – William Shakespeare (1603)
  9. ‘Yüzyıllık Yalnızlık’ – Gabriel García Márquez (1967)
  10. ‘İlyada’ – Homeros (MÖ. 8’inci yüzyıl)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu