Haber

70. Sait Faik Hikâye Armağanı kısa listesi belli oldu

Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Türk edebiyatının prestijli ödüllerinden biri olan Sait Faik Hikâye Armağanı'nın 70'inci yılı için adaylar belirlendi.

Ödül, her yıl Sait Faik’in anısını yaşatmak ve Türk hikâye sanatına katkıda bulunan yazarları teşvik etmek amacıyla veriliyor.

Bu yıl, öykü dalında eser veren yazarların 117 kitabı değerlendirme sürecinden geçti. Ön jüri, titiz bir inceleme sonucunda bu kitaplar arasından 10 eseri kısa listeye dahil etti. 2019 yılında yapılan yönetmelik değişikliği ile bu kısa liste ilk defa kamuoyu ile paylaşıldı.

Kısa listeye giren eserler ve yazarları şu şekilde sıralanıyor: Barlas Özarıkça’nın “Hay, Metinlerarası Kitap”; Nihan Eren’in “Nefeshane”, Yapı Kredi Yayınları; Çağan Irmak’ın “Gözümden Deliler Taştı”, Doğan Kitap; Emrah Öztürk’ün “Evine Dönemeyen Adam”, Yapı Kredi Yayınları; Gökhan Yılmaz’ın “Boşlukdikeni”, Yapı Kredi Yayınları; Gürcan Banger’in “En Uzak Şehir”, Mythos Kitap; Güzin Yalın’ın “Küçük Meseleler”, İletişim Yayınları; Merve Koçak Kurt’un “Söz Sandığım”, İthaki Yayınları; Polat Özlüoğlu’nun “Sahi Adım Neydi”, İthaki Yayınları; ve Rıdvan Hatun’un “Billur Örüntüler”, Can Yayınları.

Bu prestijli ödülün kazananı, Sait Faik’in ölüm yıl dönümü olan 11 Mayıs’ta açıklanacak. Jüri başkanlığını ünlü edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan’ın yaptığı jüri, Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden oluşuyor. Jüri üyeleri arasında Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Prof. Dr. Jale Parla, Beşir Özmen, Metin Celal ve Jale Özata Dirlikyapan gibi isimler yer alıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ödül, yazarın vasiyeti doğrultusunda annesi Makbule Abasıyanık tarafından başlatılan geleneksel bir törenle sahibini bulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu