Haber

73 yaşında kitap yazdı maliyetler yüzünden bastıramadı!

Bayburt tarihi üzerine yaptığı araştırmalarla bilinen Gider, 24 yaşındaki oğlu Mürsel Yusuf Gider ile birlikte aynı sıraları paylaşarak üniversite eğitimine başladı. Tarih alanındaki bilgisini ve tecrübelerini aktarmak için ‘Tarih Yazımında Kısa Bir Yöntem’ isimli bir kitap kaleme aldı. Ancak kitabını yüksek maliyetlerden dolayı bastıramamaktan dert yanan Gider, bu durumu üzüntüyle dile getirdi.

Gider, hayatında okumaya büyük önem verdiğini ve tarihle ilgili olarak uzun yıllar kitaplar okuduğunu belirtti. Üniversite eğitimine başlamak için 70 yaşından sonra adım atan Gider, bu kararının ardında yatan motivasyonu, inandığı bir konuyu gerçekleştirmek olduğunu açıkladı. Akademik bir terbiyeyle kitap yazmaya karar veren Gider, tarih alanında genellikle yabancı kaynaklara dayanıldığını ve bu durumun Türk tarihçileri olarak kendisini rahatsız ettiğini ifade etti. Bu nedenle Müslüman Türk tarihçisi olarak nasıl bir yol izleyebileceklerini düşünmeye başlayarak ‘Tarih Yazımında Kısa Bir Yöntem’ adlı kitabı kaleme aldığını dile getirdi.

Ancak Gider’in kitabını bastırmak için maddi imkanlarının yetersiz olduğunu söylemesi, hayal kırıklığı yaşamasına sebep oldu. Yine de üniversitedeki değerli hocalarından aldığı destekle gelecekte yeni çalışmalar yapmayı umut ettiğini belirtti. Gider’in kitabı, Türk tarihçilerinin kendi perspektiflerinden tarih yazımına katkı sağlayacak bir çalışma olarak değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu