Haber

8. Vedat Günyol Deneme Ödülleri kazananları açıklandı

Vedat Günyol Deneme Ödülleri, bu yılın kazananlarını belirledi.

Türkiye’deki deneme türünün önemli isimlerinden Vedat Günyol’un anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen ödüller, 2007 yılından bu yana verilmekte. Bu yılın kazananları arasında Onur Çalı, Alin Ozinian ve Mehmet Özkan Şüküran bulunuyor.

Seçici kurul, Vedat Günyol Deneme Ödülleri için toplam 44 deneme yazarının eserlerini değerlendirdi. Kurul, Âdem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Esila Ayık, Halil İbrahim Özcan, Haydar Ergülen, Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden’den oluşuyordu.

Bu yılki ödül sahipleri ve gerekçeleri şu şekilde belirlendi:

Vedat Günyol Deneme Yazarı Ödülü’nü Onur Çalı aldı. Çalı’nın “Gemilerle Seyahat Eden Sözcükler” adlı kitabındaki yazıları, toplumunun ekinsel birikimine yorumlar getirmesi ve deneme türünün gereksinimlerini başarıyla karşılaması nedeniyle ödüle layık görüldü.

Seçici Kurul Özel Ödülü, Alin Ozinian’a verildi. Ozinian’ın eserleri, alternatif yaşam biçimi ve kültürü başta olmak üzere çeşitli temaları işlemesi ve hayatı sorgulama cesareti göstermesiyle dikkat çekti. Özellikle, yazılarında olaylara yaşantının ışığında bakma yaklaşımı ve kolektif vurgusuyla öne çıktı.

Genç Deneme Yazarı Ödülü ise Mehmet Özkan Şüküran’a layık görüldü. Şüküran’ın eserleri, şiir üzerine entelektüel bir düşünce pratiği sunması ve yazının evinde ısrar etme çabasıyla öne çıktı. Ayrıca, yazılarında yeni bakış açıları ve yaratıcı düşünme yollarını keşfetme cesareti gösterdi.

Vedat Günyol Deneme Ödülleri, Türkiye’de deneme türünün gelişimine katkıda bulunan yazarları ve eserleriyle her yıl yeniden anılmayı sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu