Haber

9 yaşındaki doğa aşığı çocuk kitap yazdı

Leicester kentinde ikamet eden Amaya ve ailesi, zamanlarının bir kısmını Norfolk sahilindeki Heacham’da bulunan karavanlarında geçiriyorlar. BBC’nin haberine göre, deniz biyoloğu olma hayali kuran Amaya, izlediği filmlerden ve ziyaret ettiği plajlardan ilham alarak çevre konusunda tutkulu bir genç haline geldi.

Amaya, “Boo’nun Maceraları” adlı iki kitap kaleme aldı. İlk kitapta deniz hayvanlarının nasıl kurtarılabileceğini anlatırken, ikincisinde geri dönüşüm malzemelerini ele aldı. İkinci kitabı olan “Boo’nun Maceraları: Evde Geri Dönüşüm”de, geri dönüşüm malzemelerinin nasıl daha ileriye taşınabileceği konusunu ele aldı. Örneğin, kitapta şişelerin nasıl arılar için beslenme istasyonlarına dönüştürülebileceği ve teneke kutulardan neler yapılabileceği gibi fikirler yer alıyor.

Amaya’nın babası Gavin, kızlarının çevreyle ilgili her şeye özellikle de plajlara ve denize karşı büyük bir tutkusu olduğunu belirtiyor. Amaya’nın otizmli olması, günlük hayatın koşuşturmasıyla bazen başa çıkmasını zorlaştırabilir ancak plajların onu özgür hissettirdiğini söylüyor. Amaya’nın ailesi, onun başardıklarından ve otizmin getirdiği zorluklara rağmen hiçbir engeli yıkmadığından gurur duyduklarını ifade ediyor.

Amaya’nın gelecek planları arasında üçüncü bir kitap yazmak ve resimlemek, ayrıca Kraliyet Kuşları Koruma Derneği’nde kuş bekçisi olarak çalışarak insanları sahildeki kuşlar hakkında bilgilendirmek yer alıyor. Amaya’nın hikayesi, çevre bilinci ve otizm konusunda farkındalık yaratmak adına ilham verici bir örnek oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu