Haber

Adabımuaşeret dersi için hazırlanan kitaplara Kuran vurgusu

Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 30 Ekim 2023 tarihli kararıyla onaylanan bu programın amacı, öğrencilere milli ve manevi değerleri benimseterek, tutum ve davranışlarını bu doğrultuda şekillendiren bireyler yetiştirmek olarak belirlendi.

Programın öğretmenlere yönelik bir dizi uyarı içerdiği belirtiliyor. Öğretmenler, kitap yazım sürecinde adabımuaşeretle ilgili eserlere ve önemli kişilerin görüşlerine yer vermeye teşvik ediliyor. Ayrıca, Kuran-ı Kerim ve hadislere de vurgu yapılması isteniyor.

Adabımuaşeret dersinin hedeflediği alan becerileri şu şekilde sıralanıyor:

 • Kültür okuryazarlığı
 • Eleştirel sosyolojik düşünme
 • İletişim becerisi
 • Sosyal farkındalık
 • Dijital okuryazarlık
 • Çevre ve iklim okuryazarlığı

Ders, 7 üniteden oluşuyor ve konu başlıkları şu şekilde:

 1. Kültürden kavrama adabımuaşeret
 2. Kişisel tutum ve adabımuaşeret
 3. Ailede adabımuaşeret
 4. Toplumda adabımuaşeret
 5. İletişimde, teknoloji ve sosyal medya kullanımında adabımuaşeret
 6. Doğal kaynakların kullanımı ve çevrenin korunmasında adabımuaşeret
 7. İş ve meslek hayatında adabımuaşeret

Her ünitede, adabımuaşeretin farklı yönleri ele alınıyor. Örneğin, “Kültürden kavrama adabımuaşeret” ünitesinde, edep, görgü, terbiye gibi kavramlar örneklerle anlatılırken, İslamiyet öncesi dönemden günümüze Türk kültüründen örnekler karşılaştırılıyor.

Ancak, programın eleştirilere maruz kaldığı da belirtiliyor. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Dilek Gözütok, programın eğitim bilimleri ilkelerine uygun olmadığını, laiklik, bilimsellik, Atatürk ilke ve devrimlerine uygunluk gibi prensiplere sadık kalınmadığını ve konunun “din” sosuyla işlendiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Gözütok, ayrıca, adabımuaşeret dersini verecek öğretmenlerin eksik olduğunu ve çoğunun emekliye ayrıldığını, bu nedenle dersin genellikle din görevlileri tarafından verileceği endişesini dile getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu