Haber

Ahmet Ümit “Azmanbüs”lere karşı eyleme katıldı

İstanbul Adaları'nda toplu taşımada kullanılan ve "Azmanbüs" adı verilen minibüslere karşı devam eden eylemler, 8. gününde de sürdü. Adalılar, bugün Büyükada Saat Meydanı'nda bir araya gelerek tepkilerini dile getirdi.

Yazar Ahmet Ümit ve Adalar Sivil İnisiyatifi, “Yürünebilir Adalar için, Adalar’da Azman Minibüs İstemiyoruz” pankartı önünde bir açıklama yaptı. Ümit, Adalar’ın dünya kültür mirası olduğunu ve benzersiz doğası, tarihi ve kültürel yapısı ile önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Adaların, İstanbul’un renklerini ve kültürlerini taşıyan bir yer olduğunu vurgulayan Ümit, buraya gelen insanların kalabalık ve betonlaşmış İstanbul’dan kaçarak burada nefes almak istediklerini ancak Azman minibüslerle gelen kaosun bu amacı bozduğunu dile getirdi. Gelen insanların da mutlu olmadığını belirten Ümit, Adalar’ın korunması gerektiğini ve site alanı olması nedeniyle minibüslerin uygun olmadığını ifade etti.

Adalar Sivil İnisiyatifi ise taleplerini sıralayarak yetkililerin Adalar’ın özel ve kırılgan ekosistemi göz önünde bulundurarak ulaşım planlamasını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Adalar’da seçim döneminde verilen sözlerin yerine getirilmesini ve katılımcı bir belediyecilik modelinin hayata geçirilmesini talep ettiler.

Adalılar, Adalar’ın özgünlüğünü ve doğal güzelliklerini korumak için verdikleri mücadeleye devam edeceklerini ve Azman Minibüslerin Adalar’ı mahvetmesine izin vermeyeceklerini vurguladılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.