Haber

Ahmet Ümit’e “arkeolog” unvanı verildi!

Yazar, Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün bilimsel danışma kurulunun önerisi doğrultusunda bu özel üyelik beratını aldı.

Ahmet Ümit’in romanı “Kayıp Tanrılar Ülkesi,” Pergamon arkeolojisi, UNESCO Dünya Mirası Alanları, Bergama/Pergamon ve Berlin arasında geçen kültürel mirasın anlatıldığı, Almanya ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkileri çarpıcı bir dille aktaran bir eser olarak dikkat çekti. Alman Arkeoloji Enstitüsü, bu edebi eser nedeniyle Ahmet Ümit’i arkeolog üye beratıyla ödüllendirdi.

14 Aralık Perşembe günü düzenlenen Winckelmann Konferans Günü’nde, Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht’in katılımıyla gerçekleşen törende, İstanbul Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Felix Pirson, Ahmet Ümit’e üyelik beratını takdim etti. Ümit, bu özel ödülü alırken, “Bir edebiyatçı olarak bilim insanları tarafından ödüllendirmek benim için çok büyük bir onur. Umarım zengin tarihimize ve muhteşem arkeolojik alanlarımıza daha fazla sahip çıkarız. Çünkü geçmişine sahip çıkmamayanlar, bugünlerine de sahip çıkamazlar.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Ümit, daha önce 2006 yılında Türk Eski Çağ Enstitüsü tarafından “Patasana” ve “Ninata’nın Bileziği” adlı eserleriyle arkeolog beratı ile ödüllendirilmişti. Bu yeni berat, yazarın kültürel ve tarihsel bağlamdaki eserlerinin önemine vurgu yaparak, edebiyat dünyasındaki etkileyici katkılarını bir kez daha gözler önüne seriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu