Haber

Ahmet Ümit’in Kitabına Sansür

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, yazar Ahmet Ümit ‘in, Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri isimli kitabının “içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna” karar verdi.

Medyascope’tan Senem Büyüktanır’ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun 11 Ocak 2023 tarihli yazısı üzerine kitabı inceleyen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurul, Yapı Kredi Yayınları tarafından ikinci baskısı Temmuz 2022’de yapılan, “Başkomser Nevzat Tapınak Fahişeleri” isimli kitabın “içerisinde yer alan bazı ifade, tasvir ve görsellerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır ve müstehcen tesir yapacak nitelikte olduğuna ve 1117 sayılı Kanun’un 3266 sayılı Kanun’la değişik dördüncü maddesindeki sınırlamalara tâbi olmasına oy birliğiyle karar verdi.

“KÜÇÜKLERE ZARARLIDIR” DAMGASI BASILACAK

İlgili maddeye göre eserlerin ön kapaklarına herkesin kolayca görüp okuyabileceği büyüklükte “Küçüklere zararlıdır” damgası basılacak. Damgalanan eserle ilgili kısıtlamalar ise şöyle:

“>> Açık sergilerde ve seyyar müvezziler tarafından satılamaz.

>> Dükkanlarda, cemakanlarda ve benzeri yerlerde teşhir edilemez.

>> Bir yerden bir yere teşhir maksadıyla açık bir surette nakledilemez ve müvezziler tarafından bunlar için sipariş kabul olunamaz.

>> Gazeteler, mecmualar, duvar ve el ilanları, radyo ve TV ile veya diğer suretlerle ilan edilemez, satışı için reklam ve propaganda yapılamaz.

>> Para mukabili veya parasız küçüklere gösterilemez, verilemez ve hiçbir suretle okul ve benzeri yerlere sokulamaz.”

HAYAL KURMAYI YASAKLAMAK İSTİYORLAR

Ahmet Ümit ,’Tapınak Fahişeleri’ kitabının muzır ilan edilmesine ilişkin BirGün’e konuştu.

Ümit, şunları söyledi: “20 yıllık bir eser. Seçim yaklaşıyor, baskıyı artırıyorlar. Hayatta sansür olmaz ama sanatta sansür hiç olmaz. Bu kitap çocuklara yönelik bir kitap değil. Yetişkinlere göre hazırlanmış bir kitap. İsmail Gülgeç’in çizdiği ve benim de yazdığım bir eser. Bir Başkomiser Nevzat hikayesi. Bir tarikatta yaşananları anlatıyor. Burada anlatılanlar gerçek hayatta karşımıza çıkan olaylar. Bu olaylardan esinlenilerek yazılmış bir eser. Sanatın sansürlenmesi hayal kurmayı yasaklamaktır. Sadece kendime yönelik bir karar olarak görmüyorum. Tüm sanatçılara ve sanata yönelik bir sansür olarak görüyorum ve kınıyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu