Haber

Akbank Kültür Sanat Etkinlikleri Başlıyor

Akbank Sanat kapsamında bu yıl düzenlenecek etkinlikler sosyal medya kanalları üzerinden sanat severler ile buluşuyor. Özellikle bu yıl Joseph Beuys’u anmak için düzenlenen programlar dikkat çekiyor.

Kültür Sanat Etkinlikleri Başlıyor

Akbank Sanat tarafından düzenlenen bu yıl kültür sanat etkinlikleri sosyal medya kanalları üzerinden sanat severler ile buluşuyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında sanatı derinden etkilemiş sanatçılardan olan Joseph Beuys anısına düzenlenecek etkinliklerde farklı alanlardan gelen uzmanların katılımı ile seminer düzenlenmiş olacak.

Sanat alanında devrimsel nitelikte eserler veren Beuys, yaratıcılık ve katılımcılık anlayışı ile hümanist bir toplum yaratılması için mistisizm, politika gibi pek çok konuya değinmişti. Bu sayede kendisinden sonra gelen pek çok sanatçı için de ilham kaynağı olmayı başarmıştı.

Söyleşiler Sosyal Medya Kanalarında

Akbank Sanat Youtube kanalı üzerinde Ocak ve Ekim aylarını kapsayacak şekilde kademeli olarak yapılacak söyleşiler Beuys’un sosyo-kültür alanından bilime varan yaratıcılığını, sanat üretme aşamalarını, sanata nasıl yaklaştığını gözler önüne sermiş olacak. Seminer dizisinin ilk iki konuşması ise şu şekilde gerçekleştirilecek;

1.“Joseph Beuys Üzerine”

Konuşmacı: Marcus Graf “Beuys ve Doğa”

2. Konuşmacı: Dr. Öğr. Üyesi Didem Kara Sarıoğlu (Işık Üniversitesi GSF-Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı)

Moderasyon: Prof. Dr. Marcus Graf

Joseph Beuys Kimdir?

Joseph Beuys çalışmalarında özellikle hümanist çizgiler ile öne çıkan bir sanatçıdır. Sanatın pek çok alanında eser veren Joseph Beuys başta performans sanatları, heykel, grafiker gibi alanlarda eserler üretmiştir. Sanatın genişletilen kavramı ve sosyal heykel fikrini yaşama geçiren Joseph Beuys eserlerinin çoğunda katılımcı bir rol oynamış ve sanatın sanatçı ile iç içe olması gerektiğini savunarak, bu sayede sanat eserlerinin toplum ve siyaset üzerinde etkili olacağını öne sürmüştür.

1986 yılında vefat eden Joseph Beuys geriye pek çok sanat eseri bırakmış ve özellikle modern sanatlar için önemli yenilikler getirmiştir. Kendisinden sonra pek çok sanatçı Joseph Beuys’u örnek almış ve onun başlatmış olduğu sanat anlayışını geliştirerek devam ettirmişlerdir. Joseph Beuys özellikle görsel ve plastik sanatlarda öne çıkan bir isim olduğundan kendisi adına dünya çapında pek çok etkinlik düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.