Haber

Almanya Cumhurbaşkanı Masumiyet Müzesi’ni ziyaret etti, protesto edildi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla üç günlük resmi bir ziyaret için Türkiye'ye geldi.

Steinmeier, Tarabya’daki bir davet programının ardından Beyoğlu’ndaki Masumiyet Müzesi’ne geldi ve burada Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Orhan Pamuk ile bir araya geldi. Ardından müzeyi gezen Steinmeier’e, müzenin karşısındaki antikacı dükkanında, Almanya’nın İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı tepki gösterildi.

Dükkanın camına asılan Filistin ve Türkiye bayraklarıyla süslenmiş dövizde, “Sayın Federal Başkan, Gazze’deki katliamı durdurun” yazıyordu. Steinmeier’in müzeye gelişi sırasında dükkandan yüksek sesle “Leve Palestina” (Yaşasın Filistin) şarkısı çalındı. Steinmeier, yaklaşık bir saat süren ziyaretin ardından müzeden ayrıldı.

Bugün ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Antep’e uçarak çocuklarla bir araya gelecek. Ancak önce İstanbul Havalimanı’nda Alman lojistik firması DHL’yi ziyaret etti. Burada DHL Express Almanya ve Türkiye genel müdürleriyle görüşen Steinmeier, Türkiye operasyonları hakkında bilgi aldı. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner de ziyarette yer aldı.

24 Nisan Çarşamba günü ise Steinmeier, Ankara’daki ilk durağı olan Anıtkabir’i ziyaret edecek. Ardından Ankara Üniversitesi’ni ziyaret edecek ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı’na geçecek. İkili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek ve resmi yemek için bir araya gelilecek. Son olarak Steinmeier, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür ile bir araya gelecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu