Haber

Amerika’da Değişen Bir Şey Yok: Amerikan Marksizmi 1 Milyon Kopya Sattı

Bir dönem Reagan’ın danışmanı olan, ABD tarihi üzerine “ulusalcı” kitaplar yazan Mark Levin’in son çıkardığı American Marxism isimli kitap 1 milyon satış rakamına ulaştı. Buna göre son aylardaki kurgu dışı kitap satışlarında zirveye oturdu.

Kitap genel olarak ABD’de sol hareketlerin ve Marksizm fikrinin nasıl oluştuğuna odaklanıyor. Ancak yazar Karl Marx başta olmak üzere tüm diyalektik ve sol görüşe sahip isimleri ABD’nin özgürlüğünü ortadan kaldırmayı saplantı haline getirmiş kimseler olarak gösteriyor.

ABD’li Okur Kitaba İlgi Gösteriyor

ABD’li okur satış rakamlarından anlaşıldığı gibi kitaba yoğun ilgi gösterdi. Kitap, yanlı ve yanlış bilgiler ile yazılmış olmasına rağmen okurlar kitap için ABD’nin nasıl tuzağa çekilmekte olduğunu gösterdiği türünden değerlendirmeler yapmayı ihmal etmiyor.

Kitapta özellikle eşcinselliğin suç, solcuların da eşcinsellik yayan kimseler olarak gösterilmesi anlaşılan kitabı okuyanların çoğunun dikkatini çekmemiş. Yazar, esasında alışılmış kadro yazarları gibi insanları korkutmak için tüm bilinçaltı korkularını Marksizm ile bağdaştırıyor.

Diyalektik düşüncenin ve devamında sol görüşlerin (burada bahsedilen liberal veya demokrat sol görüşler değil; sosyalist veya komünist düşünceler) ABD halkından mülklerini alacaklarını, eşyalarına el koyacaklarını, “özgürlüklerini” kısıtlayacaklarını, herkesi “eşcinsel” yapacaklarını iddia ediyor.

Günümüz ABD toplumunda tek “özgürlük” para ile sağlanıyorken yazar ısrarla ekonomik etkilere temas etmiyor.

Kitap uzun uzun sol görüşün “öcü” oluşu üzerinde duruyor ve neredeyse ABD ulusal marşı ile bitiyor.

Kitap, Türkiye’deki ortam da farklı olmadığından yakın zamanda Türkçe’de yayımlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu