Homo Sapiens’in Yaşamına Farklı Bir Bakış

Sıradaki içerik:

Homo Sapiens’in Yaşamına Farklı Bir Bakış

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Antik Dünyanın Eserlerine Artık Ücretsiz Erişim Mümkün

29 Nisan 2021 06:21

Çin’in Güneybatısında yer alan Tibet özerk bölgesinde Lhasa’da bulunan antik Tibet kitapları ücretsiz olarak araştırmacılara sunuldu. Özellikle Budizm açısından çok önemli olan eserlere ilgililer internet üzerinden ulaşabilecekler.

Antik Tibet Eserleri Ücretsiz Oldu

Antik kültürünü yaşatmak için Tibet Kütüphanesi’ni araştırmacılar ve meraklılar için 20 bin nadir bulunan el yazmasını internet sitelerine yükledi. Bu sayede kullanıcılar ücretsiz bir şekilde metinlere ulaşabilecekler. Kütüphane kapsamında Tibet kültürü ve tarihine kadar 12’nci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar belgeler bulunuyor.

Özellikle Budizm hakkında araştırma yapmak isteyenler için çok önemli bir kolaylık sunan dijital kütüphaneye bilgisayar ve cep telefonu üzerinden erişim sağlanabiliyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan kütüphane yetkililerinden Penpa Tsering şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene özellikle biyografiler başta olmak üzere çok fazla sayıda eser platforma yüklendi. Kitaplar antik Tibet toplumu, ekonomisi, inancı ve gelenekleri ile çok önemli bilgiler içeriyor. Tibet kültürü üzerine araştırma yapmak artık çok daha kolay hale geldi,” dedi.

Eserlere göz atmak ve indirim sağlamak isteyenler buradaki bağlantıyı kullanabilirler.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.