Haber

Antik Dünyanın Eserlerine Artık Ücretsiz Erişim Mümkün

Çin’in Güneybatısında yer alan Tibet özerk bölgesinde Lhasa’da bulunan antik Tibet kitapları ücretsiz olarak araştırmacılara sunuldu. Özellikle Budizm açısından çok önemli olan eserlere ilgililer internet üzerinden ulaşabilecekler.

Antik Tibet Eserleri Ücretsiz Oldu

Antik kültürünü yaşatmak için Tibet Kütüphanesi’ni araştırmacılar ve meraklılar için 20 bin nadir bulunan el yazmasını internet sitelerine yükledi. Bu sayede kullanıcılar ücretsiz bir şekilde metinlere ulaşabilecekler. Kütüphane kapsamında Tibet kültürü ve tarihine kadar 12’nci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar belgeler bulunuyor.

Özellikle Budizm hakkında araştırma yapmak isteyenler için çok önemli bir kolaylık sunan dijital kütüphaneye bilgisayar ve cep telefonu üzerinden erişim sağlanabiliyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan kütüphane yetkililerinden Penpa Tsering şu ifadeleri kullandı:

“Bu sene özellikle biyografiler başta olmak üzere çok fazla sayıda eser platforma yüklendi. Kitaplar antik Tibet toplumu, ekonomisi, inancı ve gelenekleri ile çok önemli bilgiler içeriyor. Tibet kültürü üzerine araştırma yapmak artık çok daha kolay hale geldi,” dedi.

Eserlere göz atmak ve indirim sağlamak isteyenler buradaki bağlantıyı kullanabilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.