Haber

Ataol Behramoğlu 65 Yaş Kısıtlamalarını Yargıya Taşıdı

Ünlü yazar, şair ve çevirmen Ataol Behramoğlu salgın önlemleri kapsamında 65 yaş ve üzeri olan kesime uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarını yargıya taşıdı. Behramoğlu kısıtlamalar için “ucu açık bir hapis cezası” olduğunu belirtti.

Kısıtlamaları Yargıya Taşıdı

Ünlü şair, yazar ve çevirmen Ataol Behramoğlu tarafından salgın yüzünden uygulanan 65 yaş ve üzeri kısıtlamaları için yargıya başvuru yapıldı. Yazar, sadece günlük 3 saat boyunca sokağa çıkabilen 65 yaş ve üzeri yönelik kesime uygulanmakta olan kısıtlamaların haksızlık olduğunu belirtti. Kısıtlamaların hukuk açısından makul olmadığını belirten Behramoğlu, yaptığı açıklamada “68 kuşağının gençleri olarak hangi önlemleri almamız gerektiğini biliriz. Bu uygulama bu yönüyle başka ülkelerde olmayan ucu açık bir hapis cezasıdır,” ifadelerini kullandı.

65 yaş üstüne yönelik kısıtlamalar ile ilgili olarak yayınladığı video ile açıklamalar yapan Behramoğlu, “65 yaş ve üzerinde olanlar için uygulanmakta olan kısıtlamalar, insan haklarına, hukuka ve eşitlik anlayışına uymuyor. Kabul edilemez,” sözlerini kullandı.

Açıklamalarına ise şu şekilde devam etti: “Bu uygulama başka hiçbir ülkede bulunmayan ucu açık bir hapis cezasına dönüştü. Bizler bu yaş gruplarından hangisinde olursak olalım 68 kuşağı gençleriyiz. Hangi önlemleri alacağımızı da biliriz. Yönetim tarafından kabul edilemez dayatmanın durdurulması isteğiyle idare mahkemesine dava açtım. Gerekirse Danıştay’a, Anayasa Mahkemesi’ne ve İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuru yapacağım.”

Ataol Behramoğlu şiirleri ile tanınmasına rağmen yazar ve çevirmen kişiliğiyle de öne çıkıyor. Şimdiye kadar yayımlanmış pek çok kitabı, çevirisi ve denemesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu