Haber

Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Roman kategorisinde 2023 Attilâ İlhan Roman Ödülü, Kerem Eksen’in “Ölümden Uzak Bir Yer” adlı eseriyle sahibini buldu. Seçici kurul, bu ödülü, Kerem Eksen’in aile hikayesini ölümle yüzleşme ve baba-oğul ilişkisi temasıyla harmanlayarak anlattığı romanına layık gördü.

İlk Roman kategorisinde ise Everest Yayınları’ndan çıkan “Nergis Hanım Hakkında Bazı Şeyler” kitabıyla Devrim Koçak, İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Seçici kurul, Devrim Koçak’ın kişisel tarihini mektuplar ve beklentilerle örülü bir hikayeye dönüştürdüğü eseri için bu ödülü verdi.

Şiir kategorisinde ise 2023 Attilâ İlhan Şiir Ödülü, “Yavaş Yavaş Bilemiyorum” adlı kitabıyla Süreyya Berfe’ye verildi. Seçici kurul, Berfe’nin şiire verdiği emek ve derin poetikası nedeniyle bu ödülü kendisine layık gördü.

İlk Şiir Kitabı kategorisinde ise Pikaresk Yayınevi tarafından yayımlanan “Şiir Mayasıdır Uzakların” kitabıyla Zeynep Tiryaki, İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nün sahibi oldu. Seçici kurul, Tiryaki’nin anlatımcılığı aşan imge zenginliği ve sağlam dize yapısıyla bu ödülü hak ettiğine karar verdi.

Ödül töreni, 2 Kasım 2023 Perşembe günü saat 16.00’da Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri, ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme misyonunu sürdürerek, hem usta yazarları ödüllendiriyor hem de genç yazarlara teşvik sağlamayı amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu