Haber

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Ödülü Çiğli Belediyesi’nin oldu

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu (ATYG), yılın sanat ödül töreni ve bahar buluşmasını Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde gerçekleştirdi.

Duisburg Edebiyat Kahvesi’nde kurulan ve daha sonra ATYG adını alan grup, İzmir Çiğli Belediyesi adına Kültür Müdürü Nail Çetin’e 2023 yılı sanat ödülünü takdim etti. Toplantıyı üye ve konukların yanı sıra İngiltere, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Almanya’dan gelen sanatçılar ve yazarlar katıldı. Çiğli Belediyesi’nin Fakir Baykurt Roman Ödülü de toplantının ana konularından biri oldu.

Ödül töreninde, Dursaliye Şahan’ın “Bul Beni Anne” adlı romanı Fakir Baykurt Roman Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Agop Yıldız ve Yaşar Çiçekdemir’in Ermeni ve Türk Kaşifleri sunumu ile Dr. Tuncay Özverim’in Nazım Hikmet, Vera Hikmet, Corinne Lütfü ve Ben sunumu izleyiciler tarafından ilgiyle karşılandı.

Müzisyenler, yazarlar ve şairler (Hamdi Tanses, Nuri Gazibeyoğlu, Mustafa Altıntaş, Devrim Kavallı) anlatı ve müzik performanslarıyla programa renk kattı. Ödül töreninde, Sabri Çakır, Nuri Gazibeyoğlu, Hamdi Tanses, Hüseyin Can ve Mehmet Yıldız gibi isimlere çeşitli ödüller verildi. Ayrıca Mustafa Altıntaş, Devrim Kavallı ve Berin Uyar’a ATYG 2024 Teşekkür Belgeleri sunuldu.

Eş başkanlar Kemal Yalçın ve Nevin Lutz, ödüllerin verilen emeklere değer vermek ve bu tür sanat çalışmalarına teşvik etmek amacıyla düzenlendiğini belirttiler. ATYG, sanat ve edebiyat alanındaki çalışmalarıyla Avrupa’nın farklı ülkelerinden gelen yazar ve sanatçıları bir araya getirerek başarılı bir etkinliğe imza attı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu