Haber

Ayşe Kulin: “Daha iyi bir insan olmak için kitap okuyun”

Altınbaş Üniversitesi, 60. Kütüphane Haftası'nı ünlü yazar Ayşe Kulin'in katılımıyla kutladı.

Ayşe Kulin’in söyleşi ve imza günü etkinliği, çok sayıda öğrenci ve akademisyenin katılımıyla gerçekleşti. Katılımcılar, Kulin’in söyleşisini ilgiyle takip ederken, ardından kitaplarını imzalatma fırsatı buldular. Kulin, sevenleriyle fotoğraf çektirirken, “Hayatın farklı pencerelerini açmak ve daha iyi bir insan olmak için kitap okuyun” tavsiyesinde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 verilerine göre, son 12 ay içinde 15 yaş ve üzeri fertlerin yüzde 69,0’ının hiç kitap okumadığı, yüzde 31,0’ının ise en az bir kitap okuduğu görülüyor. Bu veriler ışığında yapılan söyleşide, duyarlı bir insan olabilmek için kitap okumanın önemi üzerinde duruldu. Ayşe Kulin, gençlere seslenerek, kitap okuyan son kuşağın kendileri olabileceğini vurguladı. Sosyal medyanın etkisinin göz ardı edilemez olduğunu belirten Kulin, ancak kitabın hayatın farklı pencerelerini açan bir araç olduğunu ifade etti.

Evli ve dört çocuklu bir anne olarak kendi deneyimlerinden de bahseden Ayşe Kulin, ön yargılar nedeniyle kitaplarını 25 yıl boyunca yayınlatamadığından bahsetti. Kitapların insanları daha iyi bir insan yapabileceğini ve ön yargılardan kurtulmanın en doğru yolunun kitaplar olduğunu vurguladı. Ayrıca, gençlere yönelik önerilerde bulunarak, kitap okumanın kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Dedesi Osmanlı’nın son maliye nazırı olan Ayşe Kulin, babasının Cumhuriyet döneminde eğitime verdiği önemden ve kendi eğitiminden de bahsetti. Robert Kolej’de okuduğu dönemde tanınmış yazarlarla arkadaşlık ettiğini belirten Kulin, sanata verilen değerin önemli olduğunu vurguladı. Herkesin hayatta bir yeteneği olduğuna inandığını ifade eden Kulin, gençlere kendi yeteneklerini bulmaları ve onları geliştirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Ayşe Kulin’in söyleşisi, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilirken, yazarın kitaplarının nasıl daha iyi bir insan olunmasına yardımcı olduğunu anlatması ve gençlere kitap okuma alışkanlığını teşvik etmesi önemli mesajlar içeriyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.