Haber

Behçet Aysan Şiir Ödülü Başvuruları Başladı

Türk edebiyatının önemli şairlerinden olan ve Sivas katliamı sebebiyle yaşamını yitiren Behçet Aysan anısına düzenlenen şiir ödülüne başvurular başladı. Başvurular 1 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

Behçet Aysan Şiir Ödülü

Türk Tabipleri Birliği TTB tarafından bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan Behçet Aysan Şiir Ödülü için başvurular başladı. Katılacak olan adaylar 1 Mayıs 2021 tarihine kadar başvuru yapabilecekler.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta yapılan katliam sonucunda yaşamını kaybeden Behçet Aysan’ın anısını yaşatmak için her yıl TTB tarafından şiir yarışması düzenleniyor. Yarışmaya gönderilecek olan şiirleri Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Turgay Fişekçi, Ali Cengizkan ve Haydar Ergülen değerlendirecek.

Ocak 2019 tarihinden sonra yayımlanmış olan bir kitap ya da yayına hazır olan bir kitap dosyasına sahip olan adaylar yarışmaya katılım yapabilecekler. Aynı zamanda sivil toplum örgütleri, yayınevleri, üçüncü kişiler de şairin onayını almak suretiyle şiir kitapları önerebilecekler.

Katılım gösterecek şairler; ismi, açık adresi ve kısa özgeçmişleri ile kitaplarını 8 adet ya da şiir dosyalarını yine 8 adet olmak üzere GMK Bulvarı Şehit Daniş Tunalıgil Sok. No:2 Kat:4, 06570 Maltepe-Ankara adresine TTB Merkez Konseyi’ne gönderecekler.

Yarışma sonuçları Haziran 2021 tarihinde açıklanacak.

“Aynı Gökyüzü Aynı Keder”

Behçet Aysan, uzun yıllar doktor olarak görev yapmıştı. Anadolu’nun çeşitli coğrafyalarında çeşitli hastanelerde bulunmuştu. Bunun yanında şiirleriyle de önemli bir şair olarak kabul edilmektedir. Doktorluk ve şairlik gibi insan yaşamına doğrudan etki yapan iki önemli işi bir araya getirmiş olan Aysan, son şiirlerinden olan “sen bu şiiri okurken / ben belki başka bir şehirde / ölürüm” dizelerini içeren şiirini anımsatırcasına 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta gericilerin ayaklanması ile yakılan Madımak Oteli’nde yaşamını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu