Ataol Behramoğlu 65 Yaş Kısıtlamalarını Yargıya Taşıdı

Sıradaki içerik:

Ataol Behramoğlu 65 Yaş Kısıtlamalarını Yargıya Taşıdı

e
 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir Erkek Olarak Yaşamım Yayımlandı

25 Aralık 2020 07:28

Ünlü yazar Philip Roth’un Bir Erkek Olarak Yaşamım isimli romanı yayımlandı. Yazarın daha önceki romanlarındaki gibi varoluşa, kimlik bunalımlarına ve hayata dair keskin gözlemler içeren anlatısı raflardaki yerini aldı.

İçindekiler

Varoluşun Gizemli Labirenti

Bir Erkek Olarak Yaşamım konusu itibariyle Philip Roth kitapları arasında sık görülen bir temaya odaklanıyor; varoluşun gizemli labirentlerinde hayatta kalmaya çalışmak. Romanın kahramanlarından Peter ve Maureen esasında bir sahtekârlık üzerine inşa edilmiş olan evliliklerinde çıkışı pek olanaklı olmayan bir bataklığa düşmüşlerdir. Maureen, yetenekli bir yazar olan Peter’ın ilham perisi olmayı arzular ve bu durumu da korkutucu bir hal alır. Bu saplantının gittikçe ürkünç bir hal alması ile birlikte Peter kendisini adeta cehennemde bulmuş olur. Peter, Maureen’in  vefatından sonra bile kendisine bir yol çizemeyecektir çünkü saplanmış olduğu bataklıkta yaşamaya alışmıştır.

Philip Roth yaşamı için izler taşıyan bu romanıyla ile yine okurun kurgu ve gerçeklik sınırlarını en iyi şekilde sorgulamasına neden oluyor. Hayatta alınan kararlar her zaman kötü ya da iyi sonuçlar mı yaratır? Bazı kararlar hiçbir sonuç yaratmazlar mı? Üslubu ve metin boyunca devam eden sefalet ile birlikte aynı zamanda mizahi yönü de ağır basan Bir Erkek Olarak Yaşamım mutlaka okunması gereken bir eser değeri taşıyor.

Philip Roth Kimdir?

Philip Roth yaşamı 1933 yılında ABD New Jersey’de başlamıştır. Yaratıcı yazarlık dersleri ve edebiyat üzerine yüksek lisans alan yazar 1959 yılından itibaren yazarlığını sürdürmektedir. Özellikle taşralılık, Yahudi kimliği, kimlik çatışmaları ve varoluş üzerine eserleri ile tanınmaktadır. Philip Roth yaşamı boyunca pek çok ödül almıştır.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.