Haber

Bronte’nin Nadir El Yazmalarının Satışı Ertelendi

Geçtiğimiz aylarda ünlü müzayede kuruluşu Sotheby’s ünlü yazar ve şair Emily Bronte’nin nadir el yazmalarından oluşan bir koleksiyonu, özellikle yazarın kendi el yazısıyla yazılan 31 şiirden oluşan bir koleksiyonu açık arttırmaya sunacağını duyurmuştu. Ama Bronte severler bu değerli el yazmalarını elde etmek için harekete geçti

El Yazmaları Herkes İçin İsteniyor

Sotheby’s şimdilik müzayedelerini ertelemeyi kabul etmiş görünüyor çünkü küçük de olsa bir grup İngiliz kütüphane ve müzesi koleksiyonun özel kişilere değil, kamuya gitmesi gerektiğini ve eserler ile ilgilendiklerini belirtti. Bunun üzerine de müzayede ileri bir tarihe ertelendi. Eğer kütüphane ya da müzeler el yazmalarını alırsa bu durumda isteyenler el yazmalarına kolayca ulaşabilecek.

Söz konusu el yazmaları 1800’lerde Alfred ve William Law tarafından toplanan ve Honresfield Kütüphanesi’nde saklanan eserlerden oluşuyor. Alfred’in varisinin vefatı sonrasında el yazmaları kaybolmuştu ve adeta unutulmuştu. Saotheby’s müzayedeyi yakınlarda duyurduğunda ise çok önemli bir edebi gelişme olarak görülmüştü.

Britanya Kütüphanesi, İskoçya Ulusal Kütüphanesi, Oxford’daki Bodleian Kütüphaneleri, Leeds Üniversitesi’ndeki Brotherton Kütüphanesi bir araya gelerek bu el yazmaları almak istiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu