Haber

Celal Şengör Kütüphanesini Oğluna Devretti

Ünlü jeolog Prof. Dr. Celal Şengör düzenlediği küçük bir törenle kütüphanesini oğlu Asım Şengör’e devretti. Şengör’ün evinde bulunan kütüphanenin devrine katılan Fatih Altaylı ve İlber Ortaylı da o anlara tanıklık etti.

Kütüphanesi Artık Oğlunun

Fatih Altaylı’nın sosyal medya hesabından duyurulan ve devir törenine ait görüntüleri de içeren paylaşımda şu sözlere yer verildi:

“Celal Şengör meşhur kütüphanesini küçük bir törenle oğlu Asım’a devrederken İlber Ortaylı ve bendeniz de devir teslim belgesine tanık sıfatı ile imza attık. Prof. Sinan Özeren de bize eşlik etti. Tören öncesi bahçede İlber Hoca ve Celal’in tatlı sohbetini paylaşmadan duramadım.”

Şengör’ün kütüphanesi evinde yer alıyor ve oturduğu evin üst katında çok farklı kategorilere ayrılmış olan kitaplık, özellikle nadir bulunan jeoloji kitaplarını içerdiği için de önemli bir önem taşıyor. Duvarlar arasında sadece bilime ait değil aynı zamanda edebiyattan tarihe kadar pek çok kitap da yer alıyor.

Şengör’ün oğluna kütüphanesini devretmesi ise bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirilerek kitaplığın herkesin yararlanabileceği şekilde kamuya açık bir kuruma devredilmesinin daha doğru olacağı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu