Haber

Çin, Avustralyalı yazara idam cezası verdi!

Hengjun’un beş yıl önce tutuklanmasının ardından üç yıldır casusluk suçlamasıyla yargılandığı biliniyor.

Uzmanlara göre, Çin ile Avustralya arasındaki ikili ilişkilerde uzun süredir devam eden gerginlik, mahkemenin bu kararıyla yeniden tırmanabilir. Beijing mahkemesi, 2021’de Hengjun’un ifadesini gizli bir oturumda dinlemişti. Hengjun, mahkemede hem Avustralya hem de Çin için ajanlık yapmadığını ve casusluk suçundan yargılanmayı hak etmediğini savundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Hengjun’un casusluk suçundan suçlu bulunarak iki yıl ertelenmiş idam cezasına çarptırıldığını açıkladı. Wenbin ayrıca, Avustralya’nın idam sırasında bir temsilci gönderme talebine olumlu yanıt verildiğini belirtti.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, mahkeme kararını dehşetle öğrendiklerini ve Çin’in büyükelçisini ofisine çağırdıklarını dile getirdi.

Yang Hengjun, bir Avustralya vatandaşı ve Çin doğumlu demokrasi yanlısı bir blog yazarıdır. 2019 yılında Guangzhou havaalanında tutuklanmadan önce New York’ta yaşamaktaydı. Hengjun, 1989-1999 yılları arasında Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı’nda çalıştıktan sonra 1999’da Avustralya’ya sığınmış ve 2002’de Avustralya vatandaşı olmuştur. Ancak, Çin yetkilileri, Hengjun’un dava dosyasında bahsedilmeyen bir ülke için ajanlık yapmakla suçladı. Davanın ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi kamuoyuyla paylaşılmamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu