Haber

Claire Jiménez 2024 PEN Ödülünü kazandı

PEN/Faulkner Vakfı bugün 2024 PEN/Faulkner Kurgu Ödülü'nün sahibini açıkladı: Claire Jiménez'in Ruthy Ramirez'e Ne Oldu adlı romanıyla kazandı.

PEN/Faulkner Vakfı bugün 2024 PEN/Faulkner Kurgu Ödülü’nün sahibini açıkladı: Claire Jiménez’in Ruthy Ramirez’e Ne Oldu  adlı romanıyla kazandı.

Ruthy Ramirez’e Ne Oldu, Amerikalı yazarlar tarafından yazılan ve 2023 yılında ABD’de yayınlanan 445 roman ve kısa öykü derlemesi arasından bir jüri heyeti (Xochitl Gonzalez, Alan Michael Parker ve Lynn Steger Strong) tarafından seçildi. Bu yılın jüri üyeleri yaptıkları açıklamada, “Claire Jiménez, incelikli ve sevgi dolu karakter çalışması, anlatının ince bir şekilde ayarlanması ve şiirsel düzyazıdan Spanglish’e ve işçi sınıfı Staten Island’ın sosyolojisine kadar uzanan dilin zarif bir şekilde kullanılması yoluyla nüans, mizah ve insanlıkla dolu içgüdüsel bir sanat eseri yarattı” dedi. “Kadınlar, kadınlara yönelik tehlikeler ve gücümüz hakkında muhteşem bir şekilde işlenmiş bir roman olan Ruthy Ramirez’e Ne Oldu, öfke, kahkaha, keder ve sevgi gibi hayat dolu, karmaşık bir dayanıklılık portresi.”

Jiménez yaptığı açıklamada, “On yıl önce yazmaya başladığım bu hikâye, Staten Island’lı Porto Rikolu bir kızın ortadan kaybolması ve ailesindeki kadınların onu aramaktan vazgeçememesiyle ilgili tuhaf bir masal” dedi. “Bu roman sadece kayıp bir kızla ilgili değil, aynı zamanda kayıp hikayelerle de ilgili. PEN/Faulkner Vakfı’na ve jüri üyelerine Ramirez kadınlarının seslerini onurlandırdıkları için çok minnettarım ve Mayıs ayındaki ödül töreninde finalist arkadaşlarımın olağanüstü kitaplarını kutlamak için sabırsızlanıyorum.”

Jiménez 15.000 dolar ödül alacak. Diğer finalistlerden Witness ileamel Brinkley, Open Throat ile Henry Hoke, Absolution ile Alice McDermott ve Users ile Colin Winnette 5.000’er dolar alacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu