Haber

Delilik Melankoli Cinlenme Raflarda Yerini Aldı

Haydar Akın tarafından kaleme alınan ve Türkçe alanında tek eser olan Delilik Melankoli Cinlenme raflardaki yerini aldı. Kitapta Antik dönemlerden başlayarak Ortaçağ’a kadar aykırılık yaratan hallerin tarihine özel bir bakış yapılıyor.

Aykırılık Yaratan Hallerin Tarihi

Delilik, melankoli ve cinlenmenin bir tarihi olduğunu keşfetmek ve nasıl bir dönüşüm geçirdiğini görebilmek için kaleme alınan eser, sosyal bilimler alanında en önemli eserlerden birisi olarak kabul ediliyor. Eser tamamen yabancı kaynaklardan hareketle yazılarak, ilk elden bu kaynakları öğrenme fırsatı da veriyor. Delilik ve melankoli olarak adlandırılan hallerin nasıl ince bir çizgide olduğunu görmek için bu özel çalışma çok şey vaat ediyor.

Kitabın tanıtım bülteninden;

“Kitapta, insanoğlunu ötekileştiren süreçlerin sonucunda ortaya çıkan ve ‘farklılık/aykırılık yaratan hâller’ olarak tanımladığım delilik, melankoli ve cinlenme gibi, dönem dönem ‘patolojik vaka’ (hastalık) olarak da görülen durumların, Avrupa tarihinde izlediği seyri farklı bir cepheden ele almaya çalıştım. Bunu yaparken de, yaklaşık iki bin beş yüz yıldır insan bedeni üzerinden yürütülen hastalık-sağlık söyleminin tartışılmasına uyum/düzen uyumsuzluk/kaos karşıtlığından hareketle yaklaşmayı denedim. Bu süreci kavrayabilmek ancak, batı dünyasında Antikçağ’dan itibaren şekillenmeye başlayan ve Hıristiyanlığın ortaya çıkışıyla kavranabilir hale gelen ‘beden kültü’nün anlaşılmasıyla mümkün olabilirdi. Diğer yandan, insanoğlunun yaşamının herhangi bir döneminde, farklı nedenlerle dışlanma, ötekileştirme, damgalanma süreçlerinden birinin, farklı tanım ve yakıştırmalarla, muhatabı olabileceğini deneyimlerimizden biliyoruz. Bu nedenle hangi sıfat ile dışlanmaktan çok, hangi nedenlerle damgalanmış olmanın önemli olduğuna ve araştırılması gerektiğine inanıyorum. Nihayet, Zihniyetler Tarihi ile Tıp Tarihi’nin ortak paydasında şekillenen bu çalışma alanının, en azından Türkiyeli tarihçiler için, maalesef, hâlâ terra incognita olma özelliğini koruduğunu söyleyebilirim. Umarım bu kitap, ‘keşfedilmemiş topraklar’a yelken açmak isteyen genç araştırmacıları yüreklendirir.”

Verba Yayıncılık, 704 sayfa, 2021

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyiciyi Kapatmalısınız

Yayınlarımızı sürdürmemiz için reklam engelleyicilere izin veremiyoruz. Reklam engelleyicinizi kapatarak sitemize devam edebilirsiniz.