Haber

DenizKültür Sesli Edebiyat Eserlerini Ücretsiz Yaptı

Denizbank’ın kültür kolu olan Denizkültür, Türkçe hikayenin gelişim sürecinin bir özeti olan 42 CD’den oluşan sesli edebiyat eserlerini dijital kanala taşıyarak ücretsiz erişime açtı.

Eserler Ücretsiz Yayınlandı

Denizkültür tarafından Türkçe hikaye anlatıcılığının gelişimini belgelemek amacıyla 2007 yılında başlayan Sesli Edebiyat projesi dijital ortama taşındı ve dinlemek isteyenlere ücretsiz bir şekilde sunuldu. İki kısımdan oluşan sesli edebiyat projesinde Türk edebiyatına önemli eserler sağlamış olan yazarlara ait toplamda 200 öykü bulunuyor. Tiyatro oyuncuları ve seslendirme sanatçıları tarafından hayata geçirilen çalışma şimdiye kadar sesli olarak yayımlanmış en önemli antoloji çalışmalarından birisi olarak kabul ediliyor.

Her bir öyküde aynı zamanda özgün olarak bestelenmiş müzikler ve ses tasarımlarının da kullanıldığı öykülerde 100 eser 1844 – 1952 yılları arasında doğmuş yazarlardan, diğer eserler ise 1952 yılı sonrasında doğmuş yazarlardan oluşuyor.

Dede Korkut’tan Günümüze Uzanan Öyküler

Öyküler arasında Dede Korkut’a ait olan Deli Dumrul’dan Nedim Gürsel’e kadar geniş bir yelpazede öykü bulunuyor. Türkçe edebiyat için önemli bir kaynak olan sesli edebiyat projesi kapsamında Denizbank genel müdürü Hakan Ateş tarafından yapılan açıklamada dijital kanal sayesinde öyküleri daha geniş kesimler tanıyabilecek. Aynı zamanda öyküleri dinlemeyi daha kolay hale getiren bu proje kapsamında pek çok öykünün de yeniden keşfedilmesi mümkün oluyor.

Öyküleri dinlemek isteyenler buradaki bağlantıdan öykülere ulaşabilirler. Örnek bir dinleti için aşağıya bakabilirler;

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu