Haber

Dipnot ve Tekin Yayınları’nın Kitaplarına El Konuldu

Yayıncılar Kooperatifi’nin Dersim’de düzenlediği Munzur Kitap Günleri’nde, Dipnot Yayınları’nın ‘İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi’ adlı kitabına ve Tekin Yayınevi’nin ‘Bir Başka Kandil’ adlı kitabına polis tarafından el konuldu. Konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Dipnot Yayınevi, “Kitabevleri raflarında serbestçe satılan ‘İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi’ adlı kitabımızla ilgili 2017 yılına ait bir toplatma kararı dayanak gösterilmiştir. Gelgelelim, bu toplatma kararı yayınevimize hiç tebliğ edilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Dipnot Yayınevi’nin “Yasaklar karşısında eleştiriyi ve özgürlüğü savunmaya, kitapla direnmeye devam edeceğiz!” başlıklı açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:

“Yayıncılar Kooperatifi’nin Dersim’de düzenlediği Munzur Kitap Günleri’nde ‘İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi’ adlı kitabımız ile Tekin Yayınevi’nin yayımladığı ‘Bir Başka Kandil’ adlı kitaba polis tarafından el konulmuştur. Kitabevleri raflarında serbestçe satılan ‘İsyandan İnşaya Kürdistan Özgürlük Hareketi’ adlı kitabımızla ilgili 2017 yılına ait bir toplatma kararı dayanak gösterilmiştir. Gelgelelim, bu toplatma kararı yayınevimize hiç tebliğ edilmemiştir.

Geleceğini kitap yasakları üzerine bina etmeyecek kadar ışığa sahip olan bir toplum olduğumuzda duyduğumuz güvenle yayın faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz bu zifiri karanlıkta ihtiyaç duyduğumuz şey durmadan, yılmadan, korkmadan düşünmek, yazmak, üretmek, yan yana durmaktır. Dipnot Yayınları olarak bu bilinçle yasaklar karşısında eleştiriyi, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi ve düşünce özgürlüğünü esas alan yeni kitaplar yayımlamaya devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu