Haber

Diyanet Kitap Toplatma Hakkına Sahip mi?

İhsan Eliaçık’ın yazdığı tefsir kitabının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yasaklatılması ve imha edilmesi kararına bazı yazarlar karşı çıkarak bir açıklama yaptı…

İhsan Eliaçık’ın yazdığı tefsir kitabının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yasaklatılması ve imha edilmesi kararına bazı yazarlar karşı çıkarak bir açıklama yaptı. İmza kampanyası başlatıldı.

Eliaçık’ın “Yaşayan Kuran Türkçe Meal ve Tefsir” adlı eseri, “İslam’ın temel niteliklerine aykırılık” iddiasıyla Kasım 2019’da Edip Yüksel’in “Mesaj Kur’an Çevirisi” ve Mayıs 2022’de Prof. Dr. Gazi Özdemir’in “Son Davet Kur’an” adlı meali hakkında da toplatma kararı alınması kamuoyunda tepki topluyor.

Yazarların yaptığı açıklamada ise Eliaçık’ın Kuran meali kitabının yakılarak imha edileceği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Kitap toplatma ve imha kabul edilemez!

İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi 06. 02. 2023 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ve şikâyeti üzerine R. İhsan Eliaçık’ın “Yaşayan Kuran Türkçe Meal ve Tefsir” adlı eserini toplatma ve imha kararı aldı.  Aynı Din İşleri Kurulu, daha önce de ‘İslam’ın temel niteliklerine aykırılık’ iddiasıyla Kasım 2019’da Edip Yüksel’in “Mesaj Kur’an Çevirisi” ve  Mayıs 2022’de Prof. Dr. Gazi Özdemir’in “Son Davet Kur’an” adlı meali hakkında da toplatma kararı almıştı.

Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri bu yetkiyi kendilerine 2018’de yayınlanan KHK’nın verdiğini, bu yetkiye dayanarak 2019’da Diyanet’in genelge yayınladığını ve bu doğrultuda daha önceki yıllarda sadece Arapça Mushaflarla sınırlı olan denetleme, inceleme, toplatma ve imha yetkisinin Türkçe mealleri de kapsayacak şekilde genişletildiğini söylemektedirler.

Bu doğrultuda Sulh Ceza Mahkemeleri de Diyanet’ten gelen yazı üzerine Basın Kanunu’nun 25. Maddesine dayanarak toplatma ve el koyma kararları almaktadır.

Basın Kanunu’nda “İslam Dini’nin temel niteliklerine aykırılık” diye bir cümle geçmemektedir.

BÖYLE BİR MADDE YOK

T.C Kanunları’nda böyle bir madde bulunmamaktadır.

2019’da çıkarılan KHK ve buna dayanarak 2019’da yayınlanan Diyanet genelgesi açıkça Anayasa’nın 26. Maddesindeki “Düşünce ve İfade Hürriyetine” ve bunun sınırlanması ile ilgili paragraflara aykırıdır. Kanunun suç saymadığı bir fiil suç sayılarak TCK 271.’de geçen “suç icat etme” fiili işlenmektedir.

Bu durum Türkiye’de hukukî yozlaşmanın hangi boyutlara ulaştığını göstermesi bakımından oldukça çarpıcıdır. Sulh Ceza Mahkemesi, DİB’in talebini anında yerine getirerek ve bu talebi hiçbir tetkik ve savunmaya ihtiyaç duymadan yaparak, bir hukuk erki olarak değil bir kolluk gücü gibi hareket etmiştir.

Bizler bu gidişatı endişe verici buluyoruz.

Kitapların toplatılıp imha edildiği, yazarların düşüncelerinden dolayı mahkûm edildiği, farklı inanç ve düşünce mensuplarının takibata uğradığı, fikirlerin devlet zoruyla bastırıldığı, yazılı eserlerin yakılıp imha edildiği bir Türkiye istemiyoruz.

İnançlara saygı düşüncelere özgürlük istiyoruz. Herkesin düşüncesini özgürce ifade edip yaymasını, fikir tartışmalarının toplumsal sivil mecralarda akmasını, devletin inançlar ve düşünceler karşısında eşit mesafede durmasını ve adalet, güvenlik, savunma, sosyal adalet vb. klasik görevlerini layıkıyla yerine getirmesini istiyoruz.

Bir kitabın ya da Kuran yorumunun İslam’a aykırılık iddiasıyla yasaklanması, bir kurum ya da çevrenin din yorumunu meşru kabul edip diğerlerini illegal ilan etmek demektir. Bunun bir sonraki aşaması ise diğer din yorumlarına karşı savaş açılması, mahkemelerin insanları sapkın ve sapık ilan eden Orta Çağ engizisyon mahkemelerine dönüşmesi ya da İslam tarihindeki dini baskı ve şiddet ortamı demek olan “mihne” dönemlerine geri dönülmesi olacaktır.

Kitap toplatma ve imha kararının, tam da toplumsal barışın sağlanması kadar yaşamış olduğumuz deprem felaketinden elbirliğiyle kurtulma çabası içerisinde olunan bir zamanda gündeme gelmesini büyük bir talihsizlik olarak görmekteyiz. Görülen o ki, bu ve benzeri yasakçılıklarla, bu depremden de 1999 depreminden olduğu gibi gerekli ve yeterli dersler çıkarılmayıp, mesele bir devlet zaptu raptıyla, muhalif düşünceleri susturma kolaycılığıyla geçiştirilmeye çalışılmaktadır.

Bizler, devlet eliyle dini baskı ortamı oluşmasına yol açtığı açıkça görülen Kur’an mealleri üzerinde Diyanet’e KHK’yla verilen “İslam’a uygun olup olmadığını belirleme, denetleme, inceleme, toplatma ve imha için yetkili mercilere talepte bulunma” yetkisinin iptal edilmesini,  ülkemizde düşünce ve ifade hürriyetinin önündeki tüm engellerin ivedilikle kaldırılmasını aşağıda imzası bulunanlar olarak talep ediyoruz.

(Alfabetik sıraya göre)

A.Faruk Ünsal

Ahmet Özkaya

Ali Yanan

Ayşe Hür

Berrin Sönmez

Cemil Kılıç,

Cihangir islam

Demir Küçükaydın

Eren Erdem,

Fatma Akdokur,

Fatma Yavuz

Fehim Işık,

Güven Akıncı

Hamdi tayfur

Hidayet Şefkatli Tuksal

Huda Kaya

İlhami Güler

İslam Özkan,

İsrafil Balcı

Levent Gültekin

Lütfi Özşahin,

Mehmet Azimli

Murat Menteş

Mustafa İslamoğlu

Mustafa Öztürk

Nazif Ay,

Neval Sultan

R. İhsan Eliaçık,

Tayfun Atay

Ümit Aktaş,

Veysi Dündar

Kaynak: Odatv

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu